fbpx

Zachowania kota – dowiedz się co Twój kot chce Ci powiedzieć

Co Twój kot chce Ci powiedzieć? Jak koty okazują emocje?

Zachowania kota – jak zrozumieć co kot chce nam powiedzieć swoim zachowaniem? Dlaczego kot mruczy i ugniata?

Zachowania kota - jak zrozumieć co kot chce nam powiedzieć swoim zachowaniem

Każdy właściciel kota wie, że to właśnie nasi mruczący przyjaciele ustalają zasady obowiązujące w domu i to my mieszkamy u nich a nie one z nami. Koty są znane z tego, że chodzą własnymi ścieżkami i z natury są samotnikami, ale czy to oznacza że jesteśmy im obojętni? Nic bardziej mylnego. Jak w takim razie rozpoznać czy kot nas kocha? Jak zrozumieć zachowania kota? W przeciwieństwie do psów,  które aż tryskają energią na widok właściciela wracającego z pracy koty są bardziej powściągliwe w okazywaniu emocji  i zupełnie inaczej okazuje uczucia jakimi darzą właściciela. Twój kot nie będzie merdał ogonem na Twój widok. Jak w takim razie kot okazuje uczucia, którymi Cię darzy?

Jak zrozumieć różne zachowania kota?

Obserwując koty można by odnieść wrażenie, że dla nich ważne są jedynie ich potrzeby. Jednak będąc uważnym obserwatorem możemy zauważyć subtelne oznaki kociej miłości i to nie tylko z powodu miski pełnej pysznej karmy. Mruczenie, pokazywanie brzuszka, lizanie Cię, ocieranie się o Ciebie, powolne mruganie obojgiem oczu, ugniatanie lub niespodziewane prezenty to zachowania świadczące o tym, że Twój pupil darzy Cię dużym uczuciem. Co oznaczają zachowania Twojego kota?

Dlaczego kot mruczy?

Mruczenie jest jedną z form porozumiewania się kotów. Koty w zależności od sytuacji w jakiej się znajdują mogą mruczeć, miauczeć, a także syczeć i warczeć. Mruczenie jest pierwszym ze sposobów komunikacji kociaka ze swoją matką. Małe kotki mogą mruczeć i ssać mleko jednocześnie. Dlatego jeśli Twój kot mruczy siedząc Ci na kolanach możesz być pewny, że jest zadowolony i czuję się dobrze w Twoim towarzystwie. Możesz się czuć wyróżniony, kot w taki sposób okazuję Ci rodzinne przywiązanie, a także zaufanie. Dodatkowo mruczenie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, działa uspokajająco, obniża ciśnienie krwi i powoduje wytwarzanie hormonu szczęścia – serotoniny. Jeśli do tego wszystkiego Twój pupil wyleguję się przy Tobie z brzuszkiem do góry i pozwala się po nim głaskać możesz być pewny, że już bardziej nie może Ci zaufać. Odsłonięcie brzucha to oznaka największego zaufania. Zwierzęta nie zrobią tego w obecności kogoś przy kim czują zagrożenie.

Dlaczego kot ugniata?

Ugniatanie podobnie jak mruczenie jest zachowaniem łączącym się z dzieciństwem i dorastaniem kociąt. Kocięta ugniatając swoją matkę stymulują wydzielanie mleka. Czynność ta kojarzy się kotu z bezpieczeństwem, ciepłem i miłością. Zachowanie to jest zarezerwowane dla nielicznych. Jeśli Twój kot wskakuję Ci na kolana i zaczyna ugniatać przednimi łapkami uda lub brzuch masz niezaprzeczalny dowód na jego miłość nawet jeśli czujesz się wtedy jak ugniatane ciasto 😊 Na łapkach kotów znajdują się również gruczoły zapachowe co pozwala kotu oznaczyć Cię jako jego na wyłączność.

Dlaczego kot się ociera i łasi Ci się do nóg?

Ocieranie się i łaszenie to kolejny koci sposób na okazanie miłości i oznaczenie Cię jako jego. Kocie gruczoły zapachowe znajdziesz nie tylko na jego łapkach, ale także na policzkach, podbródku, czole i ustach. Dlatego Twój koci przyjaciel tak lubi się do Ciebie przytulać. Zostawiając na Tobie swój zapach przekazuje innym kotom informację, że nie mają już u Ciebie szans bo Ty już masz swojego kociego właściciela 😉

Na zakończenie należy więc podkreślić, że koty nie są takimi narcyzami jak się nam mogło wydawać. Potrafią okazać wdzięczność, przywiązanie a nawet tęsknotę czy miłość. Może robią to według swoich zasad i tylko wtedy kiedy one chcą, ale należy to docenić bo to bardzo duże uczucia zarezerwowane tylko dla wybranych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *