fbpx

Karmy bez zbóż a choroby serca.

Karmy bez zbóż a choroby serca.

Karmy bez zbóż a choroby serca.

Karmy bez zbóż a choroby serca.
Od czasu, gdy Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała w lipcu 2018 swój pierwszy alert o możliwym powiązaniu bez zbożowych karm z niedawnymi przypadkami kardiomiopatii psów, wiemy, że zaniepokojeni właściciele psów i kotów zwrócili się z pytaniami do weterynarzy, sklepów zoologicznych, a także do producentów karm, chcąc się upewnić, że dieta ich psów jest dla nich bezpieczna.

Sklepy zoologiczne oferujące bezzbożowe karmy otrzymały od swoich klientów wiele pytań i obaw w związku z raportem.
Klienci są bardzo zaniepokojeni faktem, że stosują karmę, która może wyrządzić szkodę ich zwierzakom, więc zwracają się do sprzedawców w sklepach i proszą o wybranie innych karm z tych zawierających zboża

wzrost ilości przypadków kardiomiopatii psów

Jaka karma?

Komunikat prasowy z aktualnym stanowiskiem FDA dotyczącą dochodzenia w sprawie kardiomiopatii (DCM), wydany w lipcu 2019 r. wywołał lawinę zmartwień.

W artykule FDA poinformował, o wydaniu aktualizacji z uwzględnieniem nazw marek karm dla psów najwyraźniej związanych z przypadkami kardiomiopatii.
Właściciele psów zaczęli wtedy to głośno komentować i zamieszczać pytania na stronach marek karm na Facebooku.

Niektóre z osób z branży poddają w wątpliwość, aby istniał związek z tym, że karmy bez zbóż stanowią problem wpływając niekorzystnie na choroby serca u psów. Sugerują, że problemem może być np. brak tauryny, którą można suplementować.

Poglądy wielu lekarzy weterynarii na poruszoną przez FDA kwestię wydają się zwiększać obawy właścicieli zwierząt domowych. Sugerują oni, żeby rezygnować z karm bez zbóż.
Istnieje jeszcze pytanie, czy producenci karmy dla zwierząt domowych powinni doradzać zainteresowanym właścicielom zwierząt domowych, aby skonsultowali się z weterynarzami.

Wiadomo przecież, że lekarze weterynarii głównego nurtu nie są w zasadzie fanami karm bez zbożowych i skłaniają się w kierunku sprawdzonych i bezpiecznych (czytaj: również na bazie zbóż) karm, które były zatwierdzane próbami żywieniowymi opartymi na w dużych partiach produktu przez AAFCO.

Wnioski płynące z raportu są jednak dość jednoznaczne, dlatego pytania o wpływ karm nie zawierających zbóż są zasadne. Lepiej skonsultować i dobrze rozpoznać problem. Tym bardziej że amarykańska FDA do poważna instytucja. 

 

karmy bez zbóż dla psów najwyraźniej związanych z przypadkami kardiomiopatii.

Karmy bez zbóż: reakcja sklepów zoologicznych sprzedających karmy bezzbożowe dla zwierząt domowych

Biorąc pod uwagę wywołane po publikacji raportu zamieszanie na rynku karm, sprzeczne porady i opinie oraz fakt, że dochodzenie FDA jest wciąż na etapie rozwiązywania bardzo złożonego problemu – nic dziwnego, że właściciele psów się martwią.

Na szczęście sklepy zoologiczne i wiele firm w branży wydają się być dobrze przygotowane do odpowiedzi na te obawy.

Na pytania dotyczące kardiomiopatii, zostały opublikowane odpowiedzi w: „pytaniach i odpowiedziach” na stronie Pet Food Industry dostarczając pomocnych informacji (choć nadal niepełnych, biorąc pod uwagę sytuację) właścicielom zwierząt domowych.

W reakcji na sytuację, niektóre firmy wprowadziły już nowe karmy dla psów zawierające zboża oraz eliminując ze składu karm rośliny strączkowe wzbogacając receptury o dodatkową taurynę (która czasami, ale nie zawsze, może odgrywać rolę w DCM).  

Chociaż niektórzy producenci karm mówili, że woleliby poczekać na wyniki dochodzenia co do faktycznych przyczyn, czuli się jednak odpowiedzialni za odpowiedź na zapotrzebowanie przez klientów na alternatywy karm dla psów bez zbóż.

Pozytywne jest to, że sklepy zoologiczne i ich klienci coraz lepiej sobie radzą z sytuacją kardiomiopatii u psów.

Dzięki rozmowom ze specjalistami do spraw żywienia w sklepach zoologicznych opiekuni psów czują się bardziej świadomi podejmując decyzję o wyborze karmy, przejściu na nową recepturę, zwracając uwagę również na stosowane w karmach dla psów dodatki a nie tylko ich bezzbożowość.

Klienci sklepów stali się jeszcze bardziej uważni wybierając karmę dla swojego pupila. Zaczęli się teraz staranniej przyglądać karmom, zwracając przy ich wyborze większą uwagę na to jaka jest o nich rzeczywista opinia a nie tylko to co szybko znajdą w wyszukiwarce. 

Co wiemy o rasach psów?

rasy psów badane przez FDA

Bezzbożowe karmy dla zwierząt. Odpowiedź producentów. Ironia sytuacji.

Biorąc pod uwagę popularność bez-zbożowych karm dla zwierząt domowych, obecna sytuacja wygląda ironicznie. To co miało być zgodne z naturą, zdrowe może okazać się niebezpieczne dla psa lub kota.

Pierwsi producenci karm bez zbóż wykonali świetną robotę, zauważając te trendy i obawy obecne wśród opiekunów zwierząt domowych (warto przypomnieć tu min. wycofanie karm zawierających melaminę w 2007 r.)
Odpowiadając na to zapotrzebowanie stworzono karmy dobrze wpisujące się w trendy.

Humanizacja produktów dla zwierząt miała kluczowy wpływ na karmy już około 15 lat temu, odegrała ona rolę w licznych trendach i cyklach rozwoju produktu.  

Popatrzmy na trendy żywności dla ludzi: diety bezglutenowe i np. paleo, przełożyły się – często w świadomości konsumentów – na chęć zakupu karm dla psów i kotów bez zbóż, „biologicznie odpowiednich” lub „pochodzących z dzikiej natury”.

Nowa kategoria dobrze sprawdziła się również wśród właścicieli zwierząt domowych, którzy uważali, że ich zwierzęta cierpią na alergie dietetyczne w wyniku dodanych do karmy zbóż.

Fakt jest taki, że niektóre zwierzęta mają uzasadnioną wrażliwość lub nietolerancję niektórych składników. Jednak liczne badania wykazały, że niewiele psów i kotów ma prawdziwe alergie pokarmowe, a większość nietolerancji dotyczy białek, a nie zbóż.

Podobnie, żadne badania nie wykazały, że karma dla zwierząt bez zbóż jest lepsza pod względem odżywczym dla psów i kotów niż w przypadku składników na bazie zbóż.

Niezależnie od tego, idea karm bez zbóż dla zwierząt domowych została podchwycona przez opiekunów kotów i psów zdobywając szybko 25% udziału w rynku USA i rozprzestrzeniając się na całym świecie.

Ekspansja często była napędzana przez tak zwaną „wiedzę internetową” i przede wszystkim demonizację wpływu zbóż na zdrowie kotów i psów.

 

Co za ironia. Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację karm dla zwierząt domowych, czyli reakcję na karmy bez zbóż spowodowaną dochodzeniem Agencji Żywności i Leków (FDA) w sprawie możliwego związku między nimi a niedawnymi, nietypowymi przypadkami kardiomiopatii u psów (DCM).

W odpowiedzi na tą sytuację producenci karm dla zwierząt domowych już reagują na obawy i wymagania konsumentów – kilka firm wprowadziło do oferty nowe karmy dla zwierząt domowych zawierające zboża już 2019 r.

Powstała już nowa komunikacja takich karm zbożowych: „grain friendly”, „grain in”, „produkty pełnoziarniste” lub „zawiera starożytne ziarna”.

Warto zwrócić uwagę, że karmy bez zbóż w załażeniu miały być wysoko-mięsne.

Rozumiane było to przez opiekunów tak, że skoro zostały z karmy usunięte zboża w ich miejsce trafi mięso. 
Prawda wygląda jednak również inaczej. Do składu karmy trafiły duże ilości roślin strączkowych, lucerna, białka roślinne (np. z ziemniaków), które w przeciwieństwie do zbóż zawierają dożo słabo przyswajalnego białka roślinnego.

Podsumowując

W obliczu tych faktów, my polecamy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Na jakość karmy mają wpływ niżej wymienione elementy:

– jakość użytych składników
– źródło białka w karmie i jego jakość
– renoma i etyka producenta, co oznacza np. nieuleganie chwilowym trendom
– wysoki standard produkcji, jako brak reklamacji i wad jakości karm

Na koniec dodamy, że powyższy trend zaczynamy również obserwować w naszych sklepach. Klienci coraz częściej pytają nas o karmy, które niekoniecznie są bez zbóż, nie mają dużej ilości białka a w zamian zawierają dobrej jakości składniki, bilans i suplementację. 

Dla zainteresowanych link do raportu FDA

Pochodzenie białka

Aby lepiej scharakteryzować diety zgłaszane w przypadkach DCM, zbadano etykiety produktu w celu ustalenia, czy karma nie zawierał zbóż (nie zawierał kukurydzy, soi, pszenicy, ryżu, jęczmienia ani innych zbóż) oraz czy produkty zawierały groch, inne soczewicy, w tym ciecierzyca i fasola lub ziemniaki (w tym słodkie ziemniaki).

artykuł powstał na podstawie tekstu z USA Pet Food Industry.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do dalszej części naszego bloga

Kocie potrzeby / żywienie kotów / O nas / Skład karm dla psów  / Małe zwierzęta / Wpisy bloga

Zapraszamy serdecznie do naszych sklepów zoologicznych

Jako miłośnicy zwierząt od samego początku naszej działalności wspieramy lokalnie fundacje i schroniska jak również organizujemy zbiórki i przekazujemy dary dla bezdomnych zwierząt.
Jest to bardzo ważny element naszej pracy, dający dużą satysfakcję nam oraz naszym klientom, którzy często się razem z nami angażują w taką pomoc.
Wiele kotów i psów znalazło domy za pośrednictwem fundacji którym pomagamy.

Zwierzęta w naszych sklepach zoologicznych są zawsze mile widziane. Czeka na nie miska z wodą i dużo pozytywnej energii od naszych sklepowych doradców

Nasze sklepy zoologiczne można znaleźć w Warszawie na Wilanowie, w Mysiadle k.Piaseczna, w Łomiankach, w Pruszkowie i Jankach.
W Starej Iwicznej ma lokalizację nasz internetowy sklep zoologiczny zoozoo.pl


Zakupy przez internet można realizować w naszym internetowym sklepie zoologicznym https://zoozoo.pl/

Lokalizacje stacjonarnych sklepów zoologicznych ZOOZOO.pl można znaleźć na naszej stronie: https://zoozoo.pl/info/8-nasze-sklepy-zoologiczne

Oraz przez bezpośrednie linki ich wizytówek na mapach Google:
zoozoo.pl sklep zoologiczny Warszawa Vis a Vis https://goo.gl/maps/CTHLeWoNExdjD2iVA
zoozoo.pl sklep zoologiczny Warszawa Vogla https://g.page/sklepzoologicznyWarszawa?share
zoozoo.pl sklep zoologiczny w Łomiankach https://goo.gl/maps/Z8ERynTkrs7QQkE5A
zoozoo.pl sklep zoologiczny w Pruszkowie https://g.page/sklepzoologicznyPruszkowPiastow?share
zoozoo.pl sklep zoologiczny w Jankach https://g.page/sklepzoologicznyJankiRaszyn?share
zoozoo.pl Józefosław Mysiadło Piaseczno https://g.page/sklepzoologicznyZOOZOO?share
zoozoo.pl internetowy sklep zoologiczny  https://g.page/sklepzoologicznyinternetZOOZOO?share

Nasze sklepy są otwarte w dni robocze oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 20.00
https://zoozoo.pl/blog/zakupy-w-zoozoo-pl/

Odwiedź nas również na naszych kanałach internetowych:

Facebook: https://www.facebook.com/ZooZoopl/
Instagram: https://www.instagram.com/zoozoo.pl/
Youtube  https://www.youtube.com/@zoologiczny.zoozoopl   
Twitter: (@ZooZoopl)  https://twitter.com/zoozoopl
LinkedINhttps://www.linkedin.com/company/pet-experts-sp-z-o-o-/
Blog zoologiczny: https://zoozoo.pl/blog/zoologiczny-sklep-zoologiczny-dla-milosnikow-zwierzat/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *