fbpx

Świnka morska zdrowa dieta i opieka

Świnka morska

Świnka morska zdrowa dieta i opieka

Świnki morskie, a właściwie kawie domowe to coraz popularniejsze zwierzęta domowe.
Poznajcie zatem najważniejsze informację o tych gryzoniach.

Świnki morskie to zwierzęta stadne

Świnki morskie podobnie jak króliki to zwierzęta silnie stadne. Aby zapewnić im komfort psychiczny powinny być przynajmniej w parach. Bez względu na to ile poświęcamy im uwagi nigdy nie zastąpimy im drugiego prosiaczka. Samotność u tych zwierząt powoduje pogorszenie stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Świnki łączymy w parach lub stadach. Ważne jest aby zawsze były tej samej płci.
W odróżnieniu od królików u świnek popęd seksualny nie znika po kastracji. Chłopcy są w stanie zamęczyć dziewczynki.

Pamiętajmy, że nie zaprzyjaźniamy świnek, które nie są wykastrowane. Kawie przed zabiegiem są agresywne. Mogą ze sobą walczyć i dotkliwie się pogryźć. Nawet jeśli uda nam się je zaprzyjaźnić to cały proces trzeba będzie powtarzać na nowo po wykastrowaniu.

Świnki, a inne zwierzęta

Świnki morskie to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta. Dla ich własnego bezpieczeństwa nie powinny mieć kontaktu ze zwierzęciem innego gatunku. Psy i koty to drapieżniki, których prosiaczki bardzo się boją. Inne gryzonie mają odmienną mowę ciała i może dochodzić do konfliktów. Króliki natomiast bardzo często są nosicielami E. cuniculi – choroby śmiertelnej dla świnek.

Świnki powinny być tylko z innymi świnkami 🙂

Właściwa klatka

Jeśli decyzja o posiadaniu świnek zapadła, należy wybrać im odpowiednią klatkę.
Jak zwykle w przypadku klatek najważniejsza jest wielkość.
Minimalny rozmiar to 120 x 60 cm.
Pięterka nie są zalecane. Kawie mają bardzo delikatne kręgosłupy dlatego upadek z piętra będzie dla nich bardzo niebezpieczny.
Można zaopatrzyć się w odpowiednie moduły i stworzyć klatkę modułową. Daje nam to nieograniczone możliwości, a świnkom większą swobodę.

Pamiętaj, że nawet największa klatka nie zapewni Twoim świnkom ruchu, którego potrzebują. Należy zapewnić im minimum kilka godzin codziennego wybiegu.

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiednią klatkę to przejdźmy do jej wyposażenia.
Podstawą będzie kuweta. Może być klasyczna, narożna lub przesiewowa. Zamiast specjalnych przesiewowych kuwet możesz użyć kratki lęgowej dla gołębi – można ją uciąć na wymiar i dopasować do posiadanej już kuwety.

Trzeba też zainwestować w miseczkę na jedzenie. Może być zarówno plastikowa, jak i ceramiczna. Na wodę może być poidełko lub ceramiczna miseczka o płaskim dnie.

W klatce koniecznie musi znaleźć się paśnik. Świnki najbardziej preferują paśniki materiałowe lub specjalne kuwetopaśniki. Nie polecamy używać kul na siano, w które zwierzaki mogą włożyć łepek lub łapkę i zrobić sobie krzywdę. Bardzo ważne jest aby nie wkładać sianka luzem do klatki.

Samą klatkę najlepiej wyłożyć zwykłym kocykiem lub dry-bed. Możemy również częściowo wyłożyć ją odpylonymi trocinami, a obok kocykiem.

Dla świnek bardzo ważne są materiałowe mebelki. Bardzo dobrze sprawdzają się domki kostki, tunele oraz hamaczki. Prosiaczki lubią w nich przebywać, chować się i spać. Zapewniają im również poczucie bezpieczeństwa.

Do świnkowej kuwety najlepiej sprawdzi się drewniany pellet, który się nie zbryla. Jest to bardzo ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie.

Trociny używamy w klatce luzem do zabawy. Wykładamy nimi część klatki. Prosiaczki uwielbiają się w nich bawić. Pamiętajmy aby trociny były odpylone.

Nie używamy natomiast żwirków kocich takich jak: bentonitowe, silikonowe, w tym szczególnie zbrylające. Są one niebezpieczne w przypadku zjedzenia.

Wychodzenie na dwór

Świnki morskie możemy wypuszczać na dwór ale tylko w specjalnej zagrodzie.
Musi być ona zasłonięta od góry aby ochronić zwierzaki przed atakiem drapieżnika np. jastrzębia lub kota. Aby zapewnić im bezpieczeństwo na podwórku nie powinny biegać same. Bardzo łatwo mogą nam uciec lub zjeść trujące rośliny np. tuje.

W zagrodzie powinna znaleźć się miseczka z wodą, sianko oraz domek.

Aby wypuścić świnki na podwórko musi być odpowiednia temperatura. Przez co najmniej kilka tygodni temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni (również w nocy). Mimo, że temperatura powietrza będzie wysoka, ziemia nadal może być zimna.

W sklepach zoologicznych znaleźć można szelki dla świnek. Nie są one dla nich bezpieczne.

 W bardzo łatwy sposób mogą doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnego kręgosłupa.  

Domki i zabawki

Świnki tak samo jak króliki potrzebują domków, w których czują się bezpiecznie. Kryjówki są dla nich bardzo ważne. Zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny.
Dzięki nim wiedzą, że w razie niebezpiecznej sytuacji mogą uciec i się w nich schować. Nie należy zmieniać położenia ich kryjówek. Takie zmiany wpływają negatywnie na ich psychikę i dobrostan. Do kryjówek zaliczane są również tunele (takie jak dla kotów i mniejsze, materiałowe).

Prosiaczki również lubią się bawić. Możemy im zapewnić maty i kule węchowe, kule smakule i zabawki interaktywne. Takie zabawki pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny świnek, zapewniają im potrzebny ruch i zachęca do poznawania nowych rzeczy.

Czy świnki można kąpać?

Świnki to bardzo czyste zwierzęta. Jeśli zapewniamy im prawidłową dietę i pielęgnacje futerka nie ma potrzeby ich kąpać.
Wyjątek stanowi wyraźne zaleczenie lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu świnek np. w przypadku choroby skóry.

Kąpiel to duży stres dla prosiaczków. Może również spowodować niebezpieczne infekcje.

Tak jak w przypadku królików, świnki należy regularnie czesać aby zadbać o ich futerko.
Musimy również regularnie przycinać pazurki. Jeśli nie chcemy robić tego sami możemy udać się do weterynarza.

Opieka weterynaryjna

Świnki morskie wymagają specjalistycznej opieki weterynaryjnej. Bardzo ważne jest, aby znaleźć weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu świnek morskich. Co jakiś czas należy przeprowadzać kontrolne badania krwi oraz regularną kontrolę stomatologiczną. Zęby świnek rosną przez całe życie dlatego tak ważne jest aby je kontrolować. Nieleczone problemy stomatologiczne to okropny i przewlekły ból.

Świnki doskonale ukrywają ból. Nie dadzą po sobie poznać, że coś nie jest w porządku. Jedynie czujne oko opiekuna i szybka reakcja może uratować życie prosiaczków.

Aby bezpiecznie jeździć ze świnkami do weterynarza należy mieć odpowiedni transporter. Powinien mieć możliwość przypięcia pasów dla bezpieczeństwa. Do środka władamy kocyk i trochę sianka.

Czy świnki morskie to odpowiednie zwierzęta dla dzieci?

Świnki morskie nie są odpowiednie dla dzieci. Są bardzo delikatne i płochliwe. Często nie lubią podnoszenia na ręce. Kiedy czują się zagrożone mogą być agresywne.

Opiekę nad świnkami powinien sprawować dorosły. Dzieci mogą się przyglądać i uczyć odpowiedzialności.

świnka morska

Dieta świnek morskich nie różni się dużo od diety króliczej. Podstawą ich jadłospisu powinno być siano. Zwierzę powinno mieć do niego stały, nieograniczony dostęp przez 24 godziny. Włókno zawarte w sianie przyczynia się do prawidłowego ścierania zębów (które rosną przez całe życie). Odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Ważnym elementem zdrowej diety świnek są suszone zioła i kwiaty. Bardzo ważna jest ich różnorodność w diecie oraz znajomość ich właściwości i częstotliwości podawania. Podstawą zdrowej, zbilansowanej mieszanki ziołowej jest babka szerokolistna, babka lancetowata i liście lipy. Aby mieszanka była odpowiednia dla naszych prosiaczków powinna zawierać zioła moczopędne, wspierające wątrobę i układ odpornościowy, zioła przeciwzapalne oraz ułatwiające trawienie.

Ziół „dozwolonych” jest bardzo dużo. Do najpopularniejszych z nich należą: babka szerokolistna, babka lancetowata, mniszek lekarski, dziurawiec, pięciornik gęsi, jasnota purpurowa i biała, skrzyp polny.

Do popularnych kwiatów, które możemy podawać należą między innymi: rumianek, chaber bławatek, hibiskus, płatki słonecznika, stokrotka oraz malwa.

W diecie świnek morskich obok suszonych ziół znajdują się również suszone liście. Możemy podawać np. liście truskawki, malin, porzeczki czy wierzby.

Nie wszystkie zioła możemy podawać codziennie ze względu na ich właściwości np. pokrzywa, lucerna czy melisa.

Świeże warzywa

Świeże warzywa podajemy świnkom w większej ilości. Są one dla nich bardzo ważne. Codziennie możemy podawać natkę pietruszki i nać koperku. Do częstego podawania nadaje się również świeży ogórek. W diecie świnek mogą znaleźć się np. marchew, pietruszka, burak, pomidor, cukinia, kalarepa.

Z warzyw nie podajemy natomiast: cebuli, czosnku, szczypiorku, pora, sałaty (jedynie rzymska może być podawana rzadko)

świnka morska warzywa
świnka morska warzywa

Owoce możemy podawać zarówno świeże, jak i suszone. Należy jednak pamiętać o umiarze. Zbyt duża ilość cukru w diecie może zaszkodzić. Doskonale sprawdzą się jako zdrowy przysmak, które prosiaczki kochają.

Możemy podawać np. truskawki, maliny, banana, kiwi czy melona.

Suszone gałązki są idealnym urozmaiceniem diety świnek. Wspierają ścieranie zębów i jednocześnie pomagają zniwelować zniszczenia. Zapewniając kawiom możliwość gryzienia zmniejszamy ryzyko gryzienia np. mebli.

Siemię lniane jest dobre dla świnek

Dietę świnek możemy również wzbogacić o siemię lniane. Ma korzystny wpływ na układ trawienny i kondycję skóry.

Należy je podawać rzadko i w małych ilościach.

świnka morska siemię lniane

Dla świnek morskich wskazany jest odpowiedni granulat. Najważniejsze jest, aby nie zawierał zbóż, cukru i innych szkodliwych produktów. Jeden z najlepszych dostępnych granulatów na rynku to Versele Laga Cavia complete. Jest on polecany przez weterynarzy i behawiorystów.

Nie podajemy natomiast żadnych granulatów zawierających zboża, cukry i inne szkodliwe składniki. Odpadają wszystkie kolorowe karmy.

Czego nie podajemy śwince morskiej ?

Zboża

Zboża zawierają bardzo dużo węglowodanów. Sycą nasze świnki co prowadzi do tego, że nie chcą jeść sianka. Nie ścierają zębów. Nie podajemy więc żadnych produktów, które zawierają zboża. Dotyczy to również pieczywa i popularnych kolb, które często są lepione miodem. Jedyne kolby dostępne na rynku, które są bezpieczne dla naszych świnek to niektóre JR Farm.

świnka morska zboża
świnka morska czego nie podajemy

Czekolada

Czekolada i inne przetworzone produkty są bardzo szkodliwe dla naszych świnek. Mają działania silnie toksyczne.

świnka morska czekolada

Orzechy

Orzechy są wysokokaloryczne. Mają wysoką zawartość tłuszczu. Świnki maja małe zapotrzebowanie kaloryczne. Orzechy powodują tycie i poważne problemy zdrowotne.

świnka morska orzechy

Przetworzone przysmaki dla świnki?

Dropsy i inne kolorowe przysmaki są bardzo popularne w sklepach zoologicznych. Niestety są bardzo szkodliwe. Zawierają konserwanty, sztuczne barwniki, cukier, często zboża i mleko.

Jeśli chcesz podać swoim świnkom inny przysmak niż suszone owoce zapoznaj się z naszą ofertą zdrowych przysmaków od JR Farm. Jest to jedyna firma, która wprowadziła zdrowe zamienniki przetworzonych przysmaków.

świnka morska przetworzone przysmaki

wapienko... czy jest dobre dla świnki

W sklepach zoologicznych często możemy spotkać wapienka.
Mają służyć do ścierania zębów. Jest to często powtarzany mit. Świnki morskie zęby ścierają na sianie. Dzieje się tak na skutek mozolnego tarcia ząb o ząb. Wapienko nie jest w stanie zadbać o zdrowe uzębienie świnek morskich i innych zwierząt. Jest to produkt szkodliwy tak samo jak sól czy sepia.

świnka morska wapno

Witamina C dla świnek morskich

Większość z nas wie, że świnki potrzebują wyjątkowo dużą ilość witaminy C. Jednak bez zalecenia weterynarza nie powinniśmy jej suplementować. Kawie pobierają witaminę z pożywienia.
Dobra karma dedykowana świnkom np. Versele laga Cavia complete jest odpowiednio zbilansowana pod kątem ich zapotrzebowania. Jeśli weterynarz nie zleci suplementacji z powodu zdrowotnych – nie podawaj dodatkowo witaminy C.

świnka morska witamina C

Czy świnka morska to zwierzę dla mnie?

Jeśli znasz już podstawowe potrzeby świnek, należy zadać sobie pytanie czy to zwierzę dla mnie. Zadaj sobie kilka pytań i odpowiedz szczerze.

  1. Czy mam odpowiednią ilość czasu żeby zatroszczyć się o minimum 2 świnki przez najbliższe 5-8 (a nawet dłużej) lat?
  2. Czy stać mnie na utrzymanie świnek (odpowiednie jedzenie, pellet, trociny, opieka weterynaryjna, która potrafi być bardzo kosztowna)?
  3. Czy w razie wyjazdu mam kogoś kto odpowiednio zajmie się moimi świnkami?
  4. Czy mam w okolicy weterynarza specjalizującego się w leczeniu świnek?
  5. Czy jestem gotowy na ewentualne zniszczenia?
  6. Czy wszyscy w domu zgadzają się na świnki?
  7. Czy domownicy (w tym ja) nie mają alergii?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania (z wyjątkiem ostatniego) były twierdzące, możesz zacząć rozglądać się za kawiami. Zadbaj o odpowiednią wyprawkę. Pamiętaj żeby nie kupować zwierząt ze sklepów zoologicznych. Są w Polsce legalne hodowle, które dbają o dobrostan świnek. Są również odpowiednie fundacje zajmujące się porzuconymi gryzoniami. W takich miejscach możesz liczyć na realną pomoc w opiece i poszerzaniu swojej wiedzy.

My również Ci pomożemy. Podpowiemy jak dobrać odpowiednią karmę, zioła, smakołyki i sianko. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Świnkowa dieta jest dla nas ważna! Zostań z nami i zaopatruj się w najlepszej jakości produkty dla swojego przyjaciela w ZooZoo.pl.

Nie kupuj, adoptuj!

Świnka morska zdrowa dieta i opieka

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z naszego bloga zoozoo.pl  

Na temat opieki nad naszymi domowymi zwierzętami przygotowanego przez zespół sklepów zoologicznych zoozoo.pl

Asortyment dla małych zwierząt w sklepie zoologicznym.
Nasze sklepy zoologiczne można znaleźć w Warszawie na Wilanowie, w Mysiadle k.Piaseczna, w Łomiankach, w Pruszkowie i Jankach.
W Starej Iwicznej ma lokalizację nasz internetowy sklep zoologiczny zoozoo.pl

Zakupy przez internet można realizować w naszym internetowym sklepie zoologicznym https://zoozoo.pl/

Lokalizacje stacjonarnych sklepów zoologicznych ZOOZOO.pl można znaleźć na naszej stronie: https://zoozoo.pl/info/8-nasze-sklepy-zoologiczne

Nasze sklepy są otwarte w dni robocze oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 20.00
https://zoozoo.pl/blog/zakupy-w-zoozoo-pl/

Odwiedź nas również na naszych kanałach internetowych:

sklep zoologiczny Warszawa Pruszków Piaseczno Łomianki Józefosław zoozoo.pl
2 Komentarzy
  1. Zgadzam się z autorem, że świnki morskie są zwierzętami stadnymi i potrzebują towarzystwa. Jest to jedna z podstawowych kwestii, o których właściciele powinni pamiętać, aby zapewnić im właściwy komfort i zdrowie. Również informacje o tym, że świnki morskie są zwierzętami delikatnymi i wrażliwymi, są niezwykle istotne, szczególnie jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta.

    1. Dziękujemy za komentarz na naszym blogu.
      Teksty w sklepie zoologicznym są pisane przez doświadczonych miłośników zwierząt, którzy sami opiekują się swoimi domowymi świnkami morskimi.
      Pozdrawiamy
      https://zoozoo.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *