fbpx

Ptaki w ogrodzie zimą. Dbamy o ptaki zimujące

Ptaki zimujące w ogrodzie

Ptaki zimujące nasze ptaki w ogrodzie Co wiecie o ptakach ZIMUJĄCYTCH w Polsce?

W Polsce możemy spotkać ponad 450 różnych gatunków ptaków, z których 236 to gatunki ptaków lęgowych, które to ptaki zakładają u nas gniazda i przystępują do lęgu.

Stanowią one ponad połowę gatunków w Polsce. Niektóre z nich zostają z nami na zimę, dodając urok naszym krajobrazom.

Dla miłośników ptaków w naszym sklepie zoologicznym przygotowaliśmy osobne miejsce, wraz ze specjalnym zakątkiem dla ptaków zimujących. 

Zapraszamy do zapoznania się z gatunkami odwiedzających nas ptaków oraz co ważne z ich potrzebami, szczególnie tymi żywieniowymi.
Ponieważ my sami wraz naszymi wspaniałymi klientami dbamy o ptaki cały rok, a zimą je chcemy witać w naszej okolicy więc przygotowujemy dla nich karmniki w których czeka na nie zawsze coś odpowiedniego do jedzenia.  

Ptaki zimujące nasze ptaki w ogrodzie.
Uwielbiamy spotykać się z naszymi ptasimi sąsiadami w naszym ogrodzie, w parku lub na spacerze w lesie. 

To ogromna przyjemność móc je obserwować. 

Ptaki zimujące - Jakie gatunki ptaków zimują w Polsce, czyli kto odwiedza nas w ogrodzie:

Wśród wielu ptaków zimujących w Polsce znajdują się między innymi:

    • gil zwyczajny
    • trznadel zwyczajny
    • bogatka zwyczajna
    • sikora czubata
    • grubodziób
    • modraszka zwyczajna
    • sikora sosnówka
    • kowalik zwyczajny
    • pełzacz leśny
    • pełzacz ogrodowy
    • dzięcioł duży
    • sójka zwyczajna
    • kwiczoł
    • szczygieł
    • dzwoniec zwyczajny
    • kos
    • wróbel
    • gołąb miejski
    • kawka zwyczajna
    • gawron
    • Ptaki drapieżne zimujące w Polsce – myszołów zwyczajny
    • Ptaki drapieżne zimujące w Polsce – pustułka zwyczajna
    • Ptaki przylatujące na zimę do Polski
    • jemiołuszka zwyczajna
    • jer
    • tracz bielaczek
    • nurogęś
    • uhla zwyczajna
    • lodówka
gil ptak w ogrodzie

Gil Zwyczajny

Gil zwyczajny to mały ptak zamieszkujący Eurazję, zimujący w Polsce.
Charakteryzuje się krępą sylwetką, dużą głową i wydatną pierś.
Długość ciała wynosi od 16 do 18 cm, a masa ciała dorosłego gila to od 20 do 39 gramów. W Polsce liczba osobników gila waha się od 64 do 91 tys. wg danych z lat 2013-2018.

Sójka zwyczajna to średniej wielkości ptak z rodziny krukowatych,

Sójka Zwyczajna

Sójka zwyczajna to średniej wielkości ptak z rodziny krukowatych, zamieszkujący Eurazję. Jest jednocześnie najbardziej barwnym ptakiem wśród krukowatych w Europie. W Polsce występuje powszechnie, prowadząc osiadły tryb życia. Jednak na zimę docierają do Polski sójki z innych krajów, gdzie temperatura nie sprzyja ich bytowaniu.

Te ptaki można spotkać w lasach liściastych i mieszanych, na łąkach, polach, w sadach, ogrodach oraz nawet w miejskich parkach.

Ptaki zimujące w ogrodzie

Szczygły

Szczygły to małe ptaki z rodziny łuszczakowatych, które zostają na zimę w Polsce. W Polsce, średnio w 2012 roku, występowało 2,5 pary na km². Charakterystyczną cechą szczygła jest karminowoczerwona twarz, białe policzki oraz czarny wierzch głowy z pręgami za uszami.

Szczygły unikają zwartych lasów, występując na obrzeżach lasów liściastych i mieszanych. Można je spotkać na nadrzecznych łęgach, w ogrodach, na polach i w sadach.

 

sikorka zwyczajna

Bogatka Zwyczajna

Bogatka zwyczajna to stosunkowo niewielki ptak częściowo wędrowny o oliwkowym ciele i szaroniebieskich skrzydłach z białym prążkiem. W Polsce, w latach 2013-2018, liczebność populacji bogatki wynosiła od 4 do 5 mln par lęgowych. Bogatki można spotkać w lasach, ogrodach, parkach, a nawet na terenach wiejskich. Największa z europejskich sikor, i w wielu miejscach najliczniejsza.

Grubodziób zimujący w Polsce

Grubodziób

Pośród wszystkich biesiadników w karmnikowej stołówce wyróżnia się kolorami upierzenia. Różne odcienie brązu połączone z delikatnymi czarnymi motywami przeplatanymi bielą, granatowe dodatki w postaci kilku lotek II-go rzędu i błękitny, gruby, duży dziób nadają mu wygląd niewielkiej papugi.
Grubodziób jest niewiele większy od wróbla – długość jego ciała dochodzi do 18-19 cm

Szacuje się, że siła nacisku dzioba wynosi około 70 kg! To pozwala grubodziobowi na rozłupanie pestek wiśni czy czereśni, które uwielbia. 

Grubodziób też gustuje w orzechach, ale raczej tych mniejszego kalibru. Nie pogardzi orzechami włoskimi, także z miłą chęcią zje orzechy laskowe. Jednak najbardziej uwielbia bukiew, a dokładniej bukowe orzechy.

sikorka modra

Modraszka

Modraszka, sikora modra to ptak z rodziny sikorowatych, pięknie ubarwiony, mniejszy od wróbla. Głowa z wierzchu, ogon, kark, skrzydła są niebieskie, spód żółty, grzbiet jest oliwkowy, głowa biała, czarna pręga biegnie przez oczy. Na skrzydle występuje cienka, biała pręga. Zawziętość i waleczność sikorek modrych potwierdzają ornitolodzy. Modraszki schwytane w celu zaobrączkowania zaciekle się bronią i precyzyjnie trafiają dziobem w najbardziej wrażliwe miejsca. Sikory modre to ptaki, które prowadzą osiadły tryb życia. Występują na terenie całej Europy, z wyjątkiem północnej Skandynawii i Rosji. W Polsce, według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych w latach 2013-2018, było od 1,5 do 1,9 miliona par lęgowych. Ptaki te żerują głównie w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach, sadach i na skwerach pełnych krzewów.

ptaki zimujące

Raniuszki

Raniuszki to niezwykłe ptaki. Samica składa aż 12 jaj, a odnotowano lęgi, w których liczba złożonych jaj wynosiła 16. Populacja raniuszków w Polsce jest dość liczna, a w czasie przelotów można obserwować stada liczące nawet ponad 100 osobników. Raniuszek ma wiele podgatunków nieco różniących się od siebie upierzeniem. W Polsce najczęściej występuje gatunek tzw. nominatywny, czyli ten z białą główką. Wśród innych ptaków raniuszka wyróżnia wyjątkowo długi, schodkowaty ogon. Całą europejską populację szacuje się na 4-10 mln par. 

ptaki zimujące kos

Kosy

Kosy to średniej wielkości ptaki z rodziny drozdowatych, częściowo wędrujące, które zimują w Polsce. W Polsce występują na niemal całym obszarze Europy. W przeszłości były to ptaki typowo leśne, ale od XIX wieku zaczęły dostosowywać się do warunków miejskich. Obecnie można je spotkać nie tylko w parkach i ogrodach, ale także w centrach miast.

Według badań Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w Polsce, w latach 2013-2018, występowało od 2,7 do 3,8 miliona par lęgowych.

ptaki zimujące w Polsce wróble

Wróbel Zwyczajny

Wróbel zwyczajny, określany również jako wróbel domowy (Passer domesticus), to mały ptak z rzędu wróblowatych z rodziny wróbli. Wróble są powszechnie występującymi w Polsce ptakami zimowymi.

Wróbel to ptak o krępej budowie ciała i dużej głowie. Długość ciała wynosi od 16 do 18 cm; rozpiętość skrzydeł to około 21 cm. Masa ciała dorosłego wróbla wynosi od 20 do 39 gramów. Wróble dostosowały się do życia w sąsiedztwie ludzi, a wróble miejskie mogą nie mieć kontaktu z naturalnym środowiskiem przez całe swoje życie.

ptaki zimujące bogatki zwyczajne zimą

Bogatki Zwyczajne

Bogatki zwyczajne to również ptaki, które zimują w Polsce. Są to niewielkie ptaki częściowo wędrowne. Ciało bogatki zwyczajnej ma oliwkowy kolor, skrzydła są szaroniebieskie z białym prążkiem. Spód ciała jest czarny z podłużną pręgą. Skrzydła i ogon bogatki są czarne, a na lotkach widać poprzeczną białą pręgę. Dziób ptaka jest czarny.

Bogatki zwyczajne występują na terenie całej Polski, są bardzo liczne jako ptaki lęgowe. W latach 2013-2018 populacja liczyła od 4 do 5 milionów par lęgowych. Można je spotkać w lasach, ogrodach, parkach, a także w przestrzeni wiejskiej i miejskiej.

Sikora Modra

Sikory modre to ptaki, które prowadzą osiadły tryb życia. Występują na terenie całej Europy, z wyjątkiem północnej Skandynawii i Rosji. W Polsce, według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych w latach 2013-2018, było od 1,5 do 1,9 miliona par lęgowych.

Te ptaki żerują głównie w lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach, sadach i na skwerach pełnych krzewów.

Sikorka modraszka praktycznie nie różni się od bogatki. Jedzą to samo, w taki sam sposób próbują jedzenie pozyskać, wędrują tymi samymi trasami, spotykają się w tych samych karmnikach. Z tą małą różnicą, że modraszki mają bardziej zawadiacki styl bycia.

Jemiołuszka to gatunek ptaka wędrownego

Jemiołuszka

Gatunek ptaka wędrownego, który żyje na północy Europy. Do Polski jemiołuszki przylatują na zimę z Syberii oraz Skandynawii.

Ptaki tego gatunku są wielkości porównywalnej do szpaka, mają krępą sylwetkę, zaostrzone skrzydła, krótki ogon oraz gęste upierzenie.

Jemiołuszki przylatują na zimę do Polski, gdzie można zobaczyć je w większych stadach, liczących do 30 osobników.

Jemiołuszkę zobaczysz najczęściej w lasach liściastych i mieszanych z bogactwem owocujących drzew i krzewów, w ogrodach i na terenach rolniczych.

szczygieł zimą ptaki zimujące w Polsce

Szcygieł

Szczygły to ptaki, które zostają na zimę w Polsce. Są to małe ptaki z rodziny łuszczakowatych, które występuję w Europie.

W Polsce w 2012 roku występowało średnio 2,5 pary na km2.

Charakterystyczną cechą szczygła jest karminowoczerwona twarz i białe policzki oraz czarny wierzch głowy i pręgi za uszami.

Szczygły unikają zwartych lasów. Występują na obrzeżach lasów liściastych i mieszanych. Można je spotkać na nadrzecznych łęgach, w ogrodach, na polach i w sadach.

Szczygły uwielbiają wszelkie nasiona oraz drobne owady. Jednak nic nie smakuje im tak jak nasiona chwastów – ostu czy łopianu. Co więcej, łacińska nazwa tego ptaka pochodzi od słowa carduus oznaczającego właśnie oset. Często też szczygły żerują na słonecznikach.

Nurogęś

Część z tych osobników zimuje w Polsce.
Najpierw występowała na Pomorzu, Mazurach i Wielkopolsce. Obecnie w szybkim tempie rozprzestrzenia się w kierunku południowym, a ekspansja odbywa się głównie wzdłuż dolin rzecznych. Liczne stanowiska lęgowe znajdują się w zlewniach Odry i Wisły. 
To ptasi rybacy, którzy żywią się głownie rybami, ale w mieście gdzie zaczynają występować jedzą również chleb, który nie jest dla nich zdrowy

ptaki zimujące w Polsce kwiczoł zimą w Polsce

kwiczoł

Te wędrowne ptaki z rodziny drozdów w Polsce pojawiają się na przełomie marca i kwietnia, a odlatują w październiku i listopadzie, jednak liczne grupy zimują w naszym kraju. Występują na terenie całej Polski, zamieszkując skraje lasów liściastych, zadrzewienia, stare parki czy zieleń na terenach zasiedlonych przez ludzi.

Jesienią i zimą zjada miękkie owoce- jest wielkim fanem takich owoców jak jabłka. Chętnie gustuje również w głogu i jarzębinie.

Nasze ptaki w ogrodzie mogą liczyć na codzienną porcję jedzenia i picia, które niezawodnie na nie czeka umieszczone w zacisznym osłoniętym miejscu
Ważne żeby małe ptaki nie czuły się zagrożone ( od nas i drapieżników ) 
Dlatego nasze karmniki dla ptaków sa umieszczone pod drzewami.

Ptaki zimujące ogólne zasady

Ptaków Decydując się na dokarmianie ptaków zimujących, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni karmnik. Karmnik powinien być dostatecznie duży, aby ptaki mogły swobodnie do niego wejść. Ważne jest, aby był zadaszony, zapobiegając zamoczeniu jedzenia przez deszcz i uniemożliwiając rozsypywanie go przez wiatr. Istotne jest również, aby ptaki czuły się bezpieczne w karmniku, co zwiększa prawdopodobieństwo ich regularnych odwiedzin. Aby tego dokonać, umieść karmnik w zacisznym miejscu, na odpowiedniej wysokości, by drapieżniki nie miały dostępu. Solidne przytwierdzenie do podstawy lub drzewa zapobiegnie zrzuceniu go przez silniejsze podmuchy wiatru czy ewentualne ataki kotów.

W Polsce, mimo że zimy bywają mroźne i śnieżne, są stosunkowo łagodne w porównaniu z krajami Skandynawii czy Syberią. Ostatnio, w związku z ocieplaniem się klimatu, zauważamy, że zimowe miesiące są cieplejsze niż kilkadziesiąt lat temu.

W Polsce zimę spędzają różnorodne gatunki ptaków. Należą do nich wróble, samce sikor, strzyżyki, rudziki, kosy, mazurki i trznadle, które przystosowują się do pokarmu roślinnego, zwłaszcza nasion, w okresie zimowym. Przylatują również ptaki wodne, obserwowane na niezamarzniętych zbiornikach. W miastach można spotkać jemiołuszki, przylatujące w październiku lub listopadzie, oraz gile, przylatujące z północy. Całe stada gołębi i krukowatych również stają się powszechne. Na zimę zatrzymują się u nas także kosy, szpaki i niektóre gatunki dzięciołów. Zjawiskiem coraz częstszym jest obserwacja łabędzi niemych, które teraz coraz częściej zimują w Polsce, choć jeszcze niedawno wybierały zimowe tereny na Węgrzech czy w Chorwacji.

Zimowe menu dla ptaków

Aby stworzyć prawdziwe zimowe menu dla ptaków, musimy zatroszczyć się o odpowiednie pożywienie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne mieszanki zimowe dla ptaków, dostosowane do ich różnorodnych potrzeb żywieniowych. Te pyszne kompozycje zawierają ziarna zbóż, roślin oleistych, strączkowych, motylkowych i krzyżowych, czasem z dodatkami orzechów ziemnych czy suszonych owoców. To prawdziwa uczta dla wróbli, mazurków, zięb i innych miłośników ziarnojadów.

W sklepach dostępne są również pojedyncze nasiona roślin, takie jak słonecznik czy proso. Słonecznik, zarówno łuskany, jak i nieskalowany, jest ulubionym daniem praktycznie wszystkich ptaków zimujących w Polsce. Bogactwo naturalnego, wysokoenergetycznego oleju dostarcza im energii w mroźne dni. Proso również cieszy się dużą popularnością – jego tłuszcze, kwasy tłuszczowe, białka i aminokwasy pomagają ptakom utrzymać dobrą kondycję do wiosny.

Jeśli chcemy zobaczyć w ogrodzie sikory, możemy przygotować dla nich kawałek świeżej, niesolonej słoniny lub specjalne mieszanki tłuszczowo-nasienne w postaci kul lub dzwonków. Nie zapomnijmy również o ptakach, które uwielbiają owoce, takich jak kos, kwiczoł czy drozd. Dla nich warto umieścić jabłka (całe lub ogryzki), owoce jarzębiny czy soczyste rodzynki.

Urozmaicone menu przyciągnie różnorodne gatunki ptaków, które z pewnością bezpiecznie przetrwają zimę. A my będziemy cieszyć się obserwacją i poznawaniem nowych gości w naszym ogrodzie.

Dostęp do Wody

Poza pożywieniem, równie ważny jest dostęp do wody. Nawet w mroźny dzień ptaki potrzebują jej do picia, ponieważ nie potrafią „zjadać” śniegu. Zadbajmy o niewielkie poidełko w pobliżu karmnika i pamiętajmy o regularnym napełnianiu go wodą.

Zimowa Stołówka dla Ptaków

Nasz przydomowy ogród lub pobliski park to naturalna stołówka dla ptaków. To nie tylko obficie zaopatrzony karmnik pozwala im przetrwać zimę. Planując swój ogród, zwróćmy uwagę na obecność roślin, które dostarczą ptakom zimowego pożywienia.
Sadźmy drzewa i krzewy, których owoce utrzymują się na roślinach przez zimę, takie jak jarzębina, berberys, cis, dereń czy czarny bez. Przygotowując ogród do zimy, pozostawmy również przekwitnięte byliny z nasionami – doskonałym źródłem pożywienia dla dzikich ptaków.

Ważne Zasady w Dokarmianiu Ptaków

  1. Jeśli dokarmiamy ptaki, róbmy to w taki sposób, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.
  2. Nie rozpoczynajmy dokarmiania zbyt wcześnie, aby nie zaburzyć naturalnych wędrówek ptaków.
  3. Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać ptaki, róbmy to regularnie, aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca, w którym znajduje się pożywienie.
  4. Pamiętajmy o zachowaniu czystości w karmniku. Regularne czyszczenie zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób.
  5. Nie podawajmy ptakom resztek ze stołu. Solone i przyprawione jedzenie może im zaszkodzić. Suchy chleb i pieczywo mogą stanowić uzupełnienie diety, ale kategorycznie unikajmy podawania chleba spleśniałego.
  6. Dokarmianie ptaków zakończmy wraz z nadejściem wiosny.

Oto sójka goszcząca często w naszym ogrodzie. 

ptaki w naszym ogrodzie

Czapla Siwa

Jeszcze jeden ciekawy ptak, którego niedawno sami spotkaliśmy na pobliskim jeziorku. 
Dał nam się chwilę poobserwować, dzięki czemu możemy się z Wami podzielić filmem na którym jest Czapla Siwa.

Czapla siwa jest ptakiem wędrownym. Ptaki zaczynają swoje wędrówki gdy osiągną  lotność młodych.
Czaple potrzebują zasobnych żerowisk.
Większość z nich jesienią odlatuje do Europy Zachodniej i Południowej, czasem do Afryki Środkowej.

Część osobników jednak  gniazdujących pozostaje w Polsce na okres zimowy, a niektóre to osobniki przylatują do nas z północy, ponieważ dzięki coraz cieplejszym zimom możemy obserwować większą ilość zimujących czapli na terenie Polski.

Ponieważ są to ptaki, które żerują czatując przy wodzie to właśnie w takich miejscach spotkamy je zimą. Będą to stawy hodowlane, zalewy i rzeki.
Naszą czaplę siwą spotkaliśmy przy małym stawie w okolicach naszego sklepu zoologicznego z Piaseczna pod Warszawą.

Jeśli potrzebujesz pomocy zapraszamy do naszych stacjonarnych sklepów zoologicznych w Warszawie Józefosławiu Łomiankach Pruszkowie Jankach. 
Produkty dla ptaków zimujących w zoozoo.pl:

Jeśli lubicie oglądać ptaki, polecamy profil „Obrączkuję Ptaki”.Tu mamy na filmie Sikora modraszka

Asortyment dla ptaków zimujących znajdziesz w naszym sklepie internetowym oraz w stacjonarnych sklepach zoologicznych zoozoo.pl.

Nasze sklepy zoologiczne można znaleźć w Warszawie na Wilanowie, w Józefosławiu Mysiadle k.Piaseczna, w Łomiankach, w Pruszkowie i Jankach.
W Starej Iwicznej ma lokalizację nasz internetowy sklep zoologiczny zoozoo.pl

Zakupy dla ptaków w naszych ogrodach przez internet można realizować w naszym internetowym sklepie zoologicznym https://zoozoo.pl/

Lokalizacje stacjonarnych sklepów zoologicznych ZOOZOO.pl można znaleźć na naszej stronie: https://zoozoo.pl/info/8-nasze-sklepy-zoologiczne

Gdzie są nasze sklepy zoologiczne - sprawdź mapach Google:

Nasze sklepy są otwarte w dni robocze oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 20.00
https://zoozoo.pl/blog/zakupy-w-zoozoo-pl/

Odwiedź nas również na naszych kanałach internetowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *