Chomiki są samotnikami
W odróżnieniu od królików i pozostałych gryzoni, chomiki są samotnikami.
Jeden chomik = jedna klatka.
Są to zwierzęta bardzo terytorialne. Bez względu na rasę nie trzymamy tych zwierząt razem. Nawet jeśli przez pewien czas żyją w zgodzie jest to tylko do czasu. Prędzej czy później zacznie dochodzić między nimi do walk na śmierć i życie. Trzymanie chomików razem w jednej klatce to narażanie jednego lub wszystkich osobników na śmierć.
Chomiki, a inne zwierzęta
Chomików nie należy łączyć z innymi gatunkami.
Inne zwierzęta są dla nich dużym zagrożeniem. Nawet jeśli chomik nie ma bezpośredniego kontaktu np. z kotem a przez szybę – jest narażony na dużą dawkę stresu. Dla zapewnienia mu komfortu nie powinniśmy dopuszczać do takich sytuacji.
Dla chomików sprawdzą się klatki ale zdecydowanie lepsze są akwaria.
Mieszkanie chomika powinno być jak największe. Minimalne wymiary to 120 x 60 cm.
Pamiętajmy, aby w klatce nie było pięter. Są one bardzo niebezpieczne. Chomik jest bardzo delikatnym zwierzątkiem. Upadek nawet z niskiej wysokości może skończyć się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Klatka powinna być niska, a całe chomicze życie powinno toczyć się na dole. Dla ich dobra zrezygnujmy również z (głównie plastikowych) rur. Plastik w połączeniu z chomiczym moczem wydziela niebezpieczny dla zdrowia amoniak. Klatki zazwyczaj mają zbyt duży rozstaw prętów. Należy je osiatkować drobną siatką żeby chomik nie uciekł.
Aby zapewnić chomikom odpowiednie warunki w ich klatkach (lub akwariach) należy poznać ich potrzeby. Są to zwierzęta, które kochają kopać tunele. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednią ilość trocin. Powinniśmy dać im ściółki tak dużo jak to możliwe. Minimum 30 cm wysokości. Do ściółki dodajmy trochę sianka. Możemy mu położyć w jednym miejscu. Chomik doskonale będzie wiedział co z tym zrobić. Sianko zostanie wykorzystane do budowania tuneli. Wzmocni je dzięki czemu będą trwałe. Chomiki w swojej ściółce tworzą prawdziwą sieć tuneli.
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest kołowrotek. Aby wybrać odpowiedni musimy wiedzieć jakiej jest rasy.
Na przykład chomik syryjski potrzebuje kołowrotka minimum 27 cm średnicy. Pozostałe mniejsze chomiczki potrzebują średnicę minimum 20 cm. Wymiary są bardzo ważne dla zachowania właściwej pozycji kręgosłupa.
W za małych kołowrotkach kręgosłup jest wygięty co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Bieżnia musi być pełna aby nie uszkodzić łapek czy pazurków. Pamiętajmy również aby wyeliminować kołowrotki, które mają efekt nożyc. Są one szczególnie niebezpieczne. Chomik włoży tam głowę, kołowrotek się zakręci i mamy ogromną tragedię. Nie polecamy również dysków do biegania. Chomik w takim dysku nie jest w stanie się zatrzymać. Siła odśrodkowa stale wypycha zwierzaczka ze środka dysku do jego zewnętrznych krawędzi. Chomik może się potknąć i wypaść. Uderzy o ścianę a to może skończyć się jego śmiercią.
W wyposażeniu klatki ważne są domki i schronienia. Pamiętajmy aby domki nie miały okien. Są one bardzo niebezpieczne. Nawet jeśli są one zbyt małe żeby chomik się zmieścił i tak będzie próbował – taka jego natura. Często kończy się to kontuzją lub wyrwanym pazurkiem. Jeśli już macie domek z okienkiem nic straconego. Możecie zabezpieczyć otwory np. zasłaniając je od środka. Wybierając domek zwróć uwagę aby nie miał spodu.
Chomiczki lubią wchodzić do swoich domków tunelami. Nie ograniczajmy im tego. Drugim powodem dlaczego należy unikać spodów w domkach są spiżarnie. Te małe zwierzątka chomikują jedzenie. Zanoszą je później do swojej spiżarni.
Miseczki to kolejny niezbędny element wyposażenia. Miseczka na pokarm może być plastikowa lub ceramiczna. Na wodę powinna być ceramiczna o płaskim dnie. Jeśli mamy klatkę możemy również zamontować poidełko.
Piaskownica i piasek
Ostatnim z elementów wymaganych jest piaskownica. Służy ona do suchych kąpieli w specjalnym piasku. W taki sposób chomik dbają o swoje futerko. Dzięki temu jest czyste i lśniące. Piaskownica mus być dobrana rozmiarem w taki sposób, aby chomik mógł bez przeszkód wytarzać się w piasku. Najlepiej sprawdzi się ceramiczna kąpielówka. W trakcie upałów Twój pupil dodatkowo będzie mógł się w niej schłodzić.
Do klatki możemy również włożyć kuwetę. Wsypujemy do niej piasek (taki jak do kąpieli). Chomik wybierze sobie miejsce gdzie będzie chciał załatwiać swoje potrzeby.
Pellet jest niebezpieczny
Dla chomiczków nie używamy pelletu. Rani on delikatne łapki i uniemożliwia kopanie tuneli. Chomik traci poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się odpylone trociny.
Wychodzenie na dwór
Chomiki absolutnie nie powinny wychodzić na dwór. Są to zwierzęta nocne. W ciągu dnia śpią. Jeśli miałby wyjść na dwór będzie zmuszony do aktywności w ciągu dnia. Jest to dla niego bardzo stresujące. Jest narażony na wiele nieznanych mu dotąd bodźców. Nie ma swojego schronienia (zabranie jego domku z nim nie jest dobrym pomysłem), straci poczucie bezpieczeństwa. Kolejnym powodem, dla których nie należy ich wypuszczać są drapieżniki. Psy, koty, ptaki – wszystkie stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszych małych podopiecznych. Ich układ odpornościowy nie jest przystosowany do życia na zewnątrz. Narażony jest na kontakt z wieloma pasożytami i zarazkami, z którymi może sobie nie poradzić.
Najlepsze zabawy dla chomika zostały omówione wcześniej. Jest to bieganie w bezpiecznym kołowrotku i kopanie tuneli. Do podstawowego wyposażenia możemy dołożyć wszelkiego rodzaju drewniane tunele. Możemy również zrobić zabawkę domowej roboty. Wystarczy rolka po papierze toaletowym (bez nadruku). Wkładamy do niej chusteczki naturalne i ulubione przysmaki.
W ofertach sklepów można znaleźć rewelacyjne kule do biegania i szelki. Czy na pewno są takie rewelacyjne?
Kula jest dla chomika jak małe więzienie. Biega bo nie może się z niej wydostać. Nie ma ona dobrej wentylacji. Chomik nie ma świeżego powietrza. Jest przerażony i próbuje się wydostać ale nie może. Podczas biegu obija się o meble. Brakuje mu swobody. Wyjdzie dopiero jak opiekun mu na to pozwoli. Bardzo często chomik będzie musiał skorzystać z kuwety podczas takiego biegu. Wszystko wtedy ląduje na niego. Dodatkowo w połączeniu z plastikiem wytwarza się niebezpieczny amoniak.
Szelki również są bardzo niebezpieczne. Krępują jego ruchy i naciskają na jego delikatne ciało. Bardzo łatwo można uszkodzić mu kręgosłup i narządy wewnętrzne. Jest to również dodatkowy stresor dla Twojego chomiczka.
Warto tu również wspomnieć o watach bawełnianych i kołderkach dla chomików. Nie są one bezpieczne dla Twojego podopiecznego. Włókna mogą oplatać się wokół łapek i w efekcie odciąć dopływ krwi. W sytuacji krytycznej może dojść nawet do amputacji. Taka wata może również utknąć w policzku lub zatkać układ pokarmowy. Jeśli chcesz znaleźć zamiennik to daj mu białe, bezzapachowe chusteczki i dobrej jakości sianko.
Czy można kąpać chomiki?
Chomiki kąpią się same w swoim piasku. Mycie ich pod wodą jest dla nich bardzo stresujące. Narażamy je w ten sposób również na niebezpieczne infekcje. Pozwól mu żeby o stan swojego futerka zatroszczył się sam.
Pielęgnacja
Chomiki zazwyczaj nie wymagają naszej ingerencji w swoją pielęgnację. O futerko dbają za pomocą kąpieli w piasku. Pazurki ścierają na specjalnym kamieniu, który możesz umieścić w klatce. Jeśli jednak wymagają przycięcia, najlepiej udać się do weterynarza. Oszczędzi to niepotrzebnego stresu Tobie i chomikowi.
Opieka weterynaryjna
Chomiki wymagają specjalistycznej opieki weterynaryjnej. Zawsze należy udać się do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu chomików.
Są to bardzo specyficzne zwierzęta. Doskonale ukrywają ból i choroby. Jedynie Twoje czujne oko może uratować jego życie.
Aby chomik mógł bezpiecznie dojechać do weterynarza musimy zapewnić mu odpowiedni transporter. Do środka powinniśmy włożyć mu jego trociny. Możemy dodać również trochę sianka.
Czy chomiki są odpowiednie dla dzieci?
Wiele osób uważa, że chomik to idealne zwierzę dla dzieci. Niestety muszę wyprowadzić Cię z błędu. Chomiki są przede wszystkim zwierzętami nocnymi. W ciągu dnia śpią, a największą aktywność wykazują nocą. Nie możemy zaburzać jego rytmu dnia. Jest to bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego.
Niektóre chomiki można oswoić. Lubią być brane na ręce i głaskane. Większość jednak nie da się oswoić. Do końca pozostają dzikuskami.
Dzieci mogą uczyć się odpowiedzialności przyglądając się w jaki sposób opiekę sprawuję dorosły.
W chomiczej diecie najważniejsza jest zdrowa mieszanka paszowa. Pokarm podstawowy musi zawierać najważniejsze i właściwie zbilansowane składniki odżywcze. Najważniejsze w ich diecie są ziarna, pestki i nasiona. W chomiczym jadłospisie powinno znaleźć się również białko pochodzenia zwierzęcego np. mączniki. Suszone zioła również powinny znaleźć się w menu.
Jako pokarm uzupełniający i smakołyki możemy traktować korzenie, suszone owoce i warzywa i płatki kwiatów. Możemy również podawać orzechy. Jednymi z ulubionych chomiczych przysmaków to orzechy piniowe i nasiona słonecznika.
Z białek zwierzęcych możemy podawać gotowanego kurczaka i indyka (bez przypraw), ugotowane jajko, mączniki, kiełże, świerszcze i krewetki.
Dieta powinna zawierać również świeże warzywa i owoce. Nie należy podawać więcej niż chomik jest w stanie zjeść w ciągu dnia. W innym wypadku zostanie zachomikowane i popsuje się.
Jako uzupełnienie możemy również podawać pyłek pszczeli. Ma on korzystny wpływ na układ trawienny oraz wątrobę. Działa również antybakteryjnie. Jeśli chcesz wzmocnić organizm swojego chomiczka możesz podawać mu od kilku do kilkunastu ziarenek pyłku w tygodniu.
Ilość podawanego pokarmu różni się w zależności od rasy chomiczka. Największe są chomiczki syryjskie. Chomiki karłowate powinny dostawać ograniczoną ilość węglowodanów ze względu na większe ryzyko zwiększenia wagi.
Marki karm dla chomików w naszej ofercie to Alegia , BUNNY JR Farm Little One TIVO Versele Laga ZOLUX Zuzala
Co nie powinno znaleźć się w diecie chomika?
W chomiczej diecie zdecydowanie nie powinny znajdować się karmy słabej jakości. Należą do nich karmy przetworzone (zazwyczaj kolorowe) oraz te ze zbyt wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Powinniśmy również omijać przetworzone przysmaki takie jak dropsy, kolorowe pałeczki i kolby. Jedyne kolby, które możemy podać naszym podopiecznym są z JR Farm z serii grainless. Inne dostępne na rynku zawierają szkodliwe składniki i często lepione są miodem, co może poważnie zranić naszego chomiczka.
Pieczywo, słodycze i inna przetworzona żywność dla ludzi jest bardzo szkodliwa dla chomików. Nie powinny znajdować się w zdrowej diecie. Zawierają toksyczne związki, są bardzo sycące i powodują szybkie tycie ze względu na wysoką zawartość węglowodanów.
Wapienko również nie powinno znaleźć się u chomika. Wbrew powszechnej opinii nie powoduje ścierania zębów. Jest w stanie wywołać więcej szkody niż pożytku. Chomik ściera swoje ząbki jedząc zioła, gałązki i korzenie.


Rasy chomików
Większość osób odpowie, że są chomiki syryjskie i dżungarskie. Takie rasy jak najbardziej występują. Czy wiesz jednak, że chomik dżungarski występuje w Polsce niezwykle rzadko? Te, które uznawane są za dżungarki to tak naprawdę hybrydki. Mieszanka chomika dżungarskiego i campbella. Możemy również spotkać chomika roborowskiego. Wszystkie wymienione (oprócz syryjskiego) są chomikami karłowatymi.



Chomik "Panda"
Może ktoś spotkał się kiedyś z chomikiem pandą. Wygląda ślicznie, ma umaszczenie podobne do pandy. „Rasa” ta została wymyślona przez sklepy zoologiczne i hurtownie. Są to tak naprawdę zwyczajne chomiki o jasnym umaszczeniu. Umaszczenie podobne do pandy pochodzi z farby do włosów. Zwierzęta poddawane są okrutnemu farbowaniu. Narażone są na okropny stres i szkodliwość chemii.
Naturalnie występują chomiki o łaciatym umaszczeniu. Są one jednak spotykane jedynie w zagranicznych hodowlach. Jeśli widzicie takiego malucha w sklepie – macie pewność przez co przeszedł.
Czy chomik to zwierzę dla mnie?
Jeśli udało Ci się zapoznać z podstawowymi informacjami na temat chomików i jesteś gotowy na podjęcie wyzwania, zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedz na nie szczerze.
- Czy mam odpowiednią ilość czasu żeby zatroszczy się o chomika przez najbliższe 2-3 lata?
- Czy stać mnie na utrzymanie (trociny, karma dobrej jakości, odpowiednio duża klatka, opieka weterynaryjna, która potrafi być bardzo kosztowna?)
- Czy w razie wyjazdu mam kogoś kto odpowiednio zajmie się moim podopiecznym?
- Czy mam w okolicy weterynarza, który specjalizują się w leczeniu chomików?
- Czy jestem gotowy na ewentualne zniszczenia?
- Czy wszyscy w domu zgadzają się na chomika?
- Czy ja i inni domownicy (w tym zwierzęta) zapewnię mu spokój i nie będę zaburzał jego rytmu dnia?
- Czy domownicy (w tym ja) nie mają alergii zarówno na sierść jak i na trociny?
Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania (z wyjątkiem ostatniego) były twierdzące, możesz zacząć rozglądać się za chomikiem. Zadbaj o jego odpowiednią wyprawkę. Pamiętaj aby nie kupować zwierząt ze sklepów zoologicznych oraz innych niepewnych źródeł. Najlepiej adoptuj chomiczka z tak zwanej Kinder niespodzianki lub skontaktuj się z fundacją zajmującą się porzuconymi gryzoniami.
Ze swojej strony zapewniamy realną pomoc w doborze odpowiednich produktów. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Chomiki są dla nas ważne! Zostań z nami i zaopatruj się w najlepszej jakości produkty dla swojego przyjaciela w ZooZoo.pl.
„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.” -Immanuel Kant
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z naszego bloga zoozoo.pl
Na temat opieki nad naszymi domowymi zwierzętami przygotowanego przez zespół sklepów zoologicznych zoozoo.pl
Asortyment dla małych zwierząt w sklepie zoologicznym.
Nasze sklepy zoologiczne można znaleźć w Warszawie na Wilanowie, w Mysiadle k.Piaseczna, w Łomiankach, w Pruszkowie i Jankach.
W Starej Iwicznej ma lokalizację nasz internetowy sklep zoologiczny zoozoo.pl
Zakupy przez internet można realizować w naszym internetowym sklepie zoologicznym https://zoozoo.pl/
Lokalizacje stacjonarnych sklepów zoologicznych ZOOZOO.pl można znaleźć na naszej stronie: https://zoozoo.pl/info/8-nasze-sklepy-zoologiczne
Bezpośrednie linki ich wizytówek na mapach Google:
zoozoo.pl sklep zoologiczny Warszawa Vis a Vis https://goo.gl/maps/CTHLeWoNExdjD2iVA
zoozoo.pl sklep zoologiczny Warszawa Vogla https://g.page/sklepzoologicznyWarszawa?share
zoozoo.pl sklep zoologiczny w Łomiankach https://goo.gl/maps/Z8ERynTkrs7QQkE5A
zoozoo.pl sklep zoologiczny w Pruszkowie https://g.page/sklepzoologicznyPruszkowPiastow?share
zoozoo.pl sklep zoologiczny w Jankach https://g.page/sklepzoologicznyJankiRaszyn?share
zoozoo.pl zoolog Mysiadlo Piaseczna Józefosław https://g.page/sklepzoologicznyZOOZOO?share
zoozoo.pl internetowy sklep zoologiczny https://g.page/sklepzoologicznyinternetZOOZOO?share
Nasze sklepy są otwarte w dni robocze oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 20.00
https://zoozoo.pl/blog/zakupy-w-zoozoo-pl/
Odwiedź nas również na naszych kanałach internetowych:
Facebook: https://www.facebook.com/ZooZoopl/
Instagram: https://www.instagram.com/zoozoo.pl/
Youtube https://www.youtube.com/@zoologiczny.zoozoopl
Twitter: (@ZooZoopl) https://twitter.com/zoozoopl
LinkedIN: https://www.linkedin.com/company/pet-experts-sp-z-o-o-/
Blog zoologiczny: https://zoozoo.pl/blog/zoologiczny-sklep-zoologiczny-dla-milosnikow-zwierzat/
Nasz sklep zoologiczny ma ofertę dla wszystkich małych zwierząt:

Skompletowałam rzeczy dla chomika zgodnie z tym artykułem – Dzieki !!!
Wygląda na to że nasz nowy domownik chomik Kaktus polubił swoje miejsce zamieszkania.
Przydatny artykuł o chomikach.
Mam sugestię zebyście na stronie podzielili zwierzaki tak żeby wyszukiwanie produktów dla chomika było łatwiejsze:
Bo jest tak: https://zoozoo.pl/20-male-ssaki?live_configurator_token=c97321eb56dd49b54a0fe9e7adc7e950&id_shop=1&id_employee=3&theme=theme6&theme_font=
Dziękujemy za komentarz !!!
Pracujemy nad tym już od jakiegoś czasu żeby chomiki i inne zwierzaki miały swoje miejsce w sklepie zoozoo.pl
Super.
Polecamy nasz sklep zoologiczny i zoo oferte dla chomika.
Wszystkie produkty dla małych zwierząt mamy tutaj:
https://zoozoo.pl/20-male-ssaki
Rewelacyjne podejście do tematu, oby w każdym sklepie zoologicznym można było uzyskać tak rzetelne informacje na temat opieki nad zwierzętami.
Dziękujemy za miły komentarz.
zoozoo.pl