fbpx

Mączka w karmie dla psa?

dog 1 •zoologiczny

Mączka zwierzęca w karmie dla psa lub kota to dobrze czy źle?

Obalamy pewien mit oraz wyjaśniamy czym jest ten składnik w karmie dla zwierząt.

Czasami spotykamy się w internecie z komentarzami na blogach lub forach poświęconym tematyce psów i kotów stwierdzenia, że mączka” w karmie dla zwierząt to nic innego jak zutylizowane zwierzęta” i że to zły składnik.

Zdarzają się takie opinie, że jeśli w karmie suchej dla psa lub kota jest mączka z mięsa to taka karma jest zła, a to nie jest prawda. Dobrej jakości mączki z mięsa są tym samym co dehydratyzowane mięso.

Niektóre firmy aby uniknąć tłumaczenia się ułatwiają takim internautom życie…

Zamieniając mączkę mięsną i tłumacząc ją w polskim składzie na dehydratyzowane, sproszkowane lub liofilizowane mięso.

Chcecie przykład?
Weźmy karmę suchą dla psa ACANA REGIONALS Wild Prairie Dog.

Początek składu karmy w jezyku polskim ze strony importera:

„Świeże mięso kurczaka (8%), świeże mięso indyka (8%), świeże organy kurczaka (wątroba, serce, nerki, 8%), dehydratyzowany kurczak (8%), dehydratyzowany indyk (8%), cały dehydratyzowany śledź (8%), cały groch zielony, cała czerwona soczewica, cała ciecierzyca…”

I oto ta sama karma ale z oryginalnym składem ze strony producenta:

Fresh chicken meat (8%), fresh turkey meat (8%), fresh chicken giblets (liver, heart, kidney) (8%), chicken meal (8%), turkey meal (8%), whole herring meal (8%), whole green peas, whole red lentils, whole chickpeas…

Chicken meal, turkey meal, herring meal to właśnie są mączki z kurczaka, indyka i śledzia. Oczywiście nic strasznego…. 

mike sagman •zoologiczny

Mike Sagman Dog Food Advisor

Mike Sagman* (twórca The Dog Food Advisor) powiedział, że „mączka to produkt końcowy procesu przetwarzania mięsa do formy suchej”. W procesie tym wygotowuje się wodę i suszy to co pozostało wartościowego. Dlatego też mączka dobrej jakości jest bardziej wartościowa od surowego mięsa, którego ubywa w procesie produkcji nawet o 70- 80%.

Mączka mięsna powstaje poprzez gotowanie mięsna do momentu, gdy wilgoć w nim zawarta zostanie odparowana i pozostanie suchy składnik, będący koncentratem mięsnych protein.

Na przykład świeże mięso z kurczaka zawiera około 70% wody i 18% białka.

Po odgotowaniu powstaje mączka z kurczaka, której parametry są już zupełnie inne, teraz uzyskany składnik karmy zawiera zamiast 70% wody około 65% czystego białka i zaledwie 9% wody.

Co oznacza, że mączka z mięsa w karmie dla kota lub psa  to bardzo dobry składnik, szczególnie jeśli występuje na pierwszych miejscach składu karmy.

Jest to składnik znacznie bardziej wartościowy od surowego mięsa, bo stanowi aż o 300% wydajniejsze źródło białka.

mączka z kurczaka •zoologiczny

Mączka z Kurczaka

Tak wygląda mączka z kurczaka przed dodaniem jej do karmy. Naszym zdaniem ten składnik jest dobrej jakości dobrze wpływając na parametry karmy.

Na koniec warto jednak zauważyć, że producenci słabych jakościowo karm stosują w produkcji różnego typu mączki. 

Nie są to mączki mięsne, ale są produkowane z kości, wnętrzności oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Wtedy taki składnik nie ma nic wspólnego z jakością.

Wyłącznie mączki przygotowane z czystego mięsa, czyli opisane w składzie jako mączka z kurczaka, mączka z jagnięciny mają dobrą jakość.

Wszystko zależy od tego jakiej jakości jest składnik przed obróbką. Unikajmy ogólnikowych stwierdzeń:

 • Mączka mięsna- bez wskazania z jakiego mięsa pochodzi, niestety nie wiemy jaki rodzaj mięsa użyto do jej produkcji, zazwyczaj są to produkty kiepskiej jakości, pochodzenia zwierzęcego.

 • Mączka zwierzęca- podobnie jak wyżej wspomnieliśmy, tu może być wszystko. Głównie odpady mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego.

 • Mączka z produktów ubocznych, czyli wszystko co opisane wyżej. Są to min. Skóra, kości, organy, sierść, komórki rakowe, płody.

Wyżej wymienione mączki nie będą zawierały dobrze przyswajalnego białka, a składniki, z których pochodzą to tak zwane „produkty pochodzenia zwierzęcego”, czyli wszystko to co nie jest mięsem.    

Wybierajmy karmy dla zwierząt mające w składzie mączkę z mięsa np. mączka z kurczaka, mączka z łososia, mączka z indyka… 

Składnik powinien zawierać w opisie rodzaj mięsa, z którego został wyprodukowany. 

Zapraszamy do kontaktu ze sklepami zoologicznymi ZOOZOO.pl  w przypadku gdy Państwo potrzebuja porady na temat żywienia swoich zwierząt. 

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do dalszej części naszego bloga

Kocie potrzeby / żywienie kotów / O nas / Skład karm dla psów  / Małe zwierzęta / Wpisy bloga

Zapraszamy serdecznie do naszych sklepów zoologicznych

5 Komentarzy
 1. Ciekawy artykuł, aczkolwiek fragment “Mączka z produktów ubocznych, czyli wszystko co opisane wyżej. Są to min. [..] komórki rakowe” chyba nie jest prawdą – bo skąd firmy miałyby brać komórki rakowe na skalę przemysłową? Musiałoby to być brane z odpadów weterynaryjnych (np. guzy po wycięciu), a takie rzeczy są klasyfikowane tak jak odpady ze szpitala (odpady biologiczne niebezpieczne) i utylizowane w specjalny sposób.
  Chyba że macie więcej informacji na ten temat albo jakieś rzetelne źródło – chętnie coś przeczytam w tym temacie. Pozdrawiam

  1. Informacje co oznacza “uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego” można łatwo znaleźć np. tu:
   https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/niespozywcze-produkty-pochodzenia-zwierzecego
   obejmują między innymi:
   – elementy zwierząt lub ich części, powstające w wyniku uboju zwierząt w rzeźniach, zakładach rozbioru, przetwórstwa i innych zakładach sektora spożywczego itp.
   – padłe zwierzęta gospodarskie (np. świnie, drób, bydło) i towarzyszące (np. psy, koty)
   – obornik pochodzący od zwierząt gospodarskich
   – skóry, skórki, kopyta, rogi, szczecina, sierść, włosie pochodzenia zwierzęcego,
   – trofea łowieckie
   – żywność pochodzenia zwierzęcego po terminie ważności do spożycia lub posiadająca naruszone opakowanie
   – odpady cateringowe pochodzące z placówek zbiorowego żywienia
   – inne produkty pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi.
   Na stronie Inspektoratu są również linki do dyrektyw EU.

 2. witqam Pana
  niech Pan nie wprowadza w błąd ludzi mówiac że najlepsze maczki to maczki cyt – TYLKO Z CZYSEGO MIESA!
  Czy psowate w naturze jedza tylko mieso upolowanych zwierzat ,ptaków,ryb.Otórz nie mój panie jedza wszystkie elementy zwierzecia .Dlaczego? Otóz dlatego poniewaz do zycia nie tylko potrzebują białka ale równiez makroelementów itp które dostarczaja kosci,skóra,wnetrznosci itp.Nie zmieniajmy praw natury bo spowodujemy że panskie pieski hodowane na czystym miesku – najlepiej z jagnieciny zaczna nam na pewno chorowac.z tego co wiem to wszystkie firmy zajmujace sie przetwarzaniem materiału kat 3 sa nadzorowane przez inspekcje weterynaryjne.Ich maczki sa sprawdzane w laboratoriach i sa doskonałym komponentemdo pasz dla zwierzat towarzyszacych.Z wyjatkiem oczywiscie maczek zwierzecych Kat 2 lub 1 .

  1. Proszę zauważyć że nie wszystkie karmy dla psów są produkowane z “materiału kat. 3” i naszym klientom tego typu karm raczej nie proponujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *