fbpx

Karma mokra dla psa Prince czy ZiwiPeak?

ranking karm mokrych dla psa, porównanie karmy ZiwiPeak i karmy Prince. Która karma dla psa ma więcej mięsa

Karma mokra dla psa, porównanie karm. Jaką karmę mokrą wybrać dla psa?

Do dzisiejszego porównania trafiają dwie mokre karmy premium dla psa ZiwiPeak i Prince Premium

Właścicielowi psa trudno jest w szybki sposób ocenić jakość karmy mokrej, ponieważ często stosunkowo trudno jest porównać karmy tylko pod względem ich opisu, a nawet składu.

Producenci karm dla psów umieszczają na etykietach informacje marketingowe, pokazujące wielkość jakiegoś parametru w % aby “ułatwić” nam konsumentom wybór.

Ponieważ klienci często nie analizują składu karmy, szukając prostych wskazówek, które w czytelny sposób dostarczą informacji o walorach karmy dla psa, a producenci karm dla zwierząt to doskonale wiedzą. 

My radzimy, aby starać się oceniać jakość karmy dla psa czytając jej skład analityczny i listę składników.

Dlaczego? Ponieważ skład karmy czyli lista składników oraz skład analityczny podlegają ścisłym regulacją i nie ma tam za dużo miejsca na marketing. 

Jakich karm mokrych szukają klienci w sklepach zoologicznych ZOOZOO.pl?
Najlepszych ponieważ nasi klienci są wymagający. 

Dobra karma powinna zawierać:

– po pierwsze karm z dobrej jakości białkiem pochodzącym z oznaczonego rodzaju mięsa ( tak jak to ma miejsce w Ziwi Peak i Prince), 
– po drugie karm bez wypełniaczy, ponieważ ich nadmiar nie jest zdrowy dla zwierząt i najlepiej jeśli karma mokra zawiera jakieś unikalne źródło białka co będzie idealne dla psów alergików.
– po trzecie zawierająca wysokiej jakości oznaczony do do pochodzenia tłuszcz  

W związku z tym, na przykładzie dwóch dobrych karm mokrych dla psów postaramy się pokazać jak można przeanalizować i ocenić ich skład.
Sprawdzimy, który z produktów – karma mokra dla psa Prince czy karma mokra ZiwiPeak wypada lepiej w zestawieniu.

 

Porównanie mokrych karm dla psa: ZiwiPeak i Prince Premium

KARMA MOKRA ZIWIPEAK PIES LAMB 390Gr – Z JAGNIĘCINĄ

Jedną z informacji etykiety karmy jest komunikat, że zawiera 92% mięsa,organów i małży nowozelandzkich.

Skład karmy z polskiej etykiety na opakowaniu: 
Jagnięcina i organy jagnięce (jagnięcina, wątroby jagnięce*, płuca jagnięce*, nerki jagnięce*, żwacze jagnięce*, serca jagnięce*, kości jagnięce), ciecierzyca, zielony małż nowozelandzki, suszone glony morskie, witaminy i minerały.

Oryginalny angielski skład karmy ze strony producenta:
Lamb, Lamb Broth, Lamb Liver*, Lamb Lung*, Chick Peas, Lamb Kidney*, Lamb Tripe*, Lamb Heart*, New Zealand Green Mussel, Lamb Bone, Dried Kelp, Sea Salt, Minerals (Zinc Amino Acid Complex, Copper …..

Pierwszymi składnikami karmy mokrej ZiwiPeak są mięso, organy zwierzęce, małże nowozelandzkie i kości !

Porównując tłumaczenie składu karmy ZiwiPeak na język polski można zauważyć różnice. Dlatego do analizy karmy przyjmiemy jej skład ze strony producenta, który wydaje się bardziej wiarygodny.  

Podsumujmy, powyżej wspomniane różnice w składzie są następujące:

1. Najważniejszą różnica to, że w polskim tłumaczeniu brakuje drugiego składnika karmy (zaznaczonego na czerwono) lamb broth, czyli rosołu z jagnięciny. To bardzo Istotna różnica 

Ponieważ kolejność składników w podawanych składach karm mówi nam o ich ilości, udział poszczególnych składników zależy od ich miejsca na liście składników, czyli pierwszy składnik jest dominujący a następne są umieszczone w kolejności malejącej.

W tym przypadku drugi co do ilości składnik karmy, będący źródłem wilgotności w karmie jest pominięty co w konsekwencji ma wpływ na informacje o 92% składników mięsnych.  

2. Podobnie “maleje” również ilość ciecierzycy, która w oryginalnym składzie karmy ZiwiPeak jest na pozycji piątej, polskim tłumaczeniu przesuwa się o kilka pozycji dalej. 
Co sugeruje, że jest jej mniej w karmie, a warto tu wspomnieć, że ciecierzyca do składnik wysoko białkowy (ma około 19% białka)

Skład analityczny karmy: białko 8%, tłuszcz 5,5%, popiół 3% , włókno 1%, wilgotność 78%

KARMA MOKRA PRINCE PREMIUM JAGNIĘCINA Z ROZMARYNEM, JABŁKIEM I MARCHEWKĄ 400GR

Podstawowa informacja zawarta na etykiecie karmy Prince: “Tylko prawdziwe mięso Jagnięcina z rozmarynem, jabłkiem i marchewką”.

Skład karmy mokrej dla psa Prince tłumaczony w Polsce: 
64% Jagnięcina , 22.45% rosół , 4% brązowy ryż, 3% jabłka, 3%marchewka, 1% karagen-mech irlandzki i guma guar, 0.2% rozmaryn, 0.15% węglan wapnia, 0.1% olej ze słonecznika, 0.1% olej z konopii, 0.1% suszone mięso małży

Skład ze strony producenta:
64% Lamb, 22.45%Water broth, 4%Brown rice, 3%Apples, 3%Carrots, 1%Carageenan and Guar gum, 0.2%Rosemary, 0.15%Calcium carbonate, 0.1%Sunflower oil, 0.1%Hempseed oil, 0.1%Shell meat meal

Tłumaczenie składu karmy mokrej Prince na język polski nie zawiera różnic, dodatkowo wszystkie składniki mają podana ilość. 

Analiza karmy: Białko 10,8%, Tłuszcz 6,3%, Popiół surowy 1,9%,  błonnik 0,3%, wilgotność 75%

PORÓWNANIE SKŁADÓW KARM MOKRYCH DLA PSA:

Na początek zacznijmy do kwestii, od której zaczęliśmy nasze porównanie karm mokrych dla psów. 
Czy 92% to jest ilość mięsa w karmie ZiwiPeak?

Która z karm mokrych wysoko-mięsnych dla psa jest obiektywnie lepsza – karma mokra dla psa Prince, czy może karma ZiwiPeak?

Warto powiedzieć, że z obydwu tych karm mokrych Wasz pies będzie bardzo zadowolony i obie polecamy.
Jak najlepiej porównać te dwie karmy mokre dla psów?

Najlepiej gdy poza porównaniem składu karmy, porównamy również ich składy analityczne.

Co to jest skład analityczny karmy?

Zawiera informacje podane głównych analitycznych parametrach karmy, jest określone procentowo zawartość białka, tłuszczu, wilgotność oraz popiół i błonnik. 
Trzeba wiedzieć że:

Wilgotność – czym jest mniejsza tym lepiej ponieważ mniej wody w karmie to więcej mięsa

Ilość białka – czym więcej tym lepiej ponieważ oznacza większą zawartość mięsa, które jest jego źródłem
                       oczywiście jeśli nie występuje w składzie składnik nie-mięsny będący źródłem białka (np.                           cieciorka, białka roślinne, groch ) 

Skład analityczny mokrych karm

Zadajemy sobie więc jeszcze pytanie, która karma mokra dla psa ma więcej mięsa?

 • Ziwi Peak informuje na opakowaniu 92% mięsa, organów i małży (przypominam, że zapomniano o rosole)
 • Prince Premium informuje, że opakowanie zawiera 65% jagnięciny i 22,45% rosołu.

To jest bardzo mylące zestawienie, z którego na pierwszy rzut oka może wynikać, że w karmie ZiwiPeak jest tego mięsa więcej a tak nie jest.

Trzeba pamiętać, że w podanej liczbie 92% w ZiwiPeak zawiera się wodny rosół.

Karma ZiwiPeak nie podaje ilości procentowej poszczególnych składników, ale można te karmy porównać analizując ich składy analityczne:

 

Skład analityczny ZiwiPeak Prince
Białko 8% 10,80%
Tłuszcz 5,50% 6,30%
Popiół surowy 3% 1,90%
Błonnik 1% 0,30%
Wilgotność  78% 75%

Wilgotność karm ziwipeak i Prince

Jak się przedstawia ten parametr?  

ZiwiPeak  = 78% wilgotności  vs  Prince Premium = 75% wilgotności
Mniejszą wilgotność aż o 3% ma karma mokra Prince Premium.

Zawartość białka w karmach

Sprawdzamy jak wygląda ilość białka w testowanych karmach:

ZiwiPeak zawiera 8% białka vs Prince Premium z 10,8% białka

Zakładając, że białko w obydwu karmach mokrych pochodzi wyłącznie z mięsa (pomijam, że ZiwiPeak ma w składzie ciecierzycę, a Prince ma brązowy ryż..) to ten parametr jest łatwo porównać.

Zadawaliśmy sobie pytanie, która mokra karma dla psa w naszym porównaniu ma więcej mięsa i mamy odpowiedź:

Karma mokra Prince Premium ma więcej mięsa od ZiwiPeak ! 

Zawartość białka w Prince Premium (10,8%) jest o 35% większa niż w karmie ZiwiPeak (8%), przy równocześnie niższej wilgotności, bo karma ZiwiPeak ma o 3% większą wilgotność od karmy Prince Premium.  

To ogromna różnica na korzyść karmy Prince Premium.

 

Karma mokra Prince Premium wygrywa z karmą ZiwiPeak.

Karma mokra Prince Premium ma więcej mięsa od ZiwiPeak! 

Zawartość białka w Prince Premium (10,8%) jest o 35% większa niż w karmie ZiwiPeak (8%), przy równocześnie niższej wilgotności, bo karma ZiwiPeak ma o 3% większą wilgotność od karmy Prince Premium.  

To ogromna różnica na korzyść karmy Prince Premium.

Możemy na koniec sprawdzić ilość mięsa w suchej masie w ZiwiPeak i Prince
Ilość mięsa w suchej masie 36,37% 43,20%
  ZiwiPeak Prince

Podsumowując powyższe porównanie dwóch dobrej jakości karm mokrych dla psa widać jak informacja na opakowaniu karmy mogą być mylące. 

Na pierwszy rzut oka 92% miesa na opakowaniu ZiwiPeak ma dużą moc. 
Sami jesteśmy zaskoczeni wynikiem. 

To porównanie pokazuje również, że mokra karma Prince Premium w opakowaniu 400gr (cena ok. 10,90 zł) kosztująca prawie dwa razy mniej od karmy ZiwiPeak 390gr (19,9zł) może okazać się produktem lepszym, jeśli potrafimy prawidłowo porównać i ocenić skład karmy.

Producenci obydwu karm mokrych informują, że używają dobrego mięsa, ale mój wybór to Prince Premium który ma więcej mięsa i kosztuje połowę mniej.

12 Komentarzy
 1. To prawda ze wybor karmy dla psa, mokrej czy suchej nie jest latwy. Sposrod karm mokrych sa rowniez karmy filetowane, licze na opinie poniewaz teraz taka stosujemy. To porownanie bylo dla mnie interesujace

 2. W sumie ciekawe i trochę zaskakujące porównanie. Kupowałam czasami Ziwi z firmy Modern Pet, wszystko było z karma dobrze, ale tez fakt że była tam zachwalana nako najlepsza na świecie.

 3. Oj nie do końca jesteście uczciwi w taj analizie. W karmie Prince pod nazwą jagnięcina znajduje co? Większość kości po odjęciu mięsa mięśniowego (taka jest definicja pojęcia jagnięcina) więc nie piszcie, że to czyste mięso. Do tego jakość mięsa z Nowej Zelandii ni jak ma się do mięsa europejskiego. Kolejna sprawa. Ziwipeak nie używa zagęstników powodujących zwiększenie objętości karmy a Prince: 1% karagen-mech irlandzki i guma guar, 0.2% aż dwa i to karagen rakotwórczy. W Prince są oleje roślinne, które też są mało przyswajalne.
  A ta tabelka to już porażka totalna? Im mniej wilgotności tym więcej mięsa? Kto to wymyślił?
  A co do tłumaczenia, o jakim tłumaczeniu mowa? (tym translate na ich stronie? To automat) Na stronie sklepu gdzie kupuję jest dokładne tłumaczenia ze strony producenta.
  Ktoś, kto robił tą analizę nie do końca zna się na tym co pisze.
  Ciekawe czy mój komentarz się ukarze bo jest niewygodny ale niestety prawdziwy.

  1. Dzień dobry.

   Dziękujemy za kontakt, ale wydaje nam się, że nie do końca zrozumiała Pani nasz post i porównanie dwóch karm mokrych dla psów.

   W kwestii naszej uczciwości… opieramy się na danych i fakty są takie:

   1. Jeśli chodzi o rodzaj mięsa to obie karmy mokre dla psów podają jako pierwszy składnik “Lamb” czyli jagnięcina.

   2. W karmie Prince jest 10,8% białka a w karmie ZiwiPeak 8,0% – i to jest zasadnicza różnica jeśli chodzi o tak zwaną ilość i pewnie też jakość mięsa na korzyść karmy Prince. Raczej trudno chyba uznać, że karma z lepszym mięsem będzie miała mniej białka. Możemy też porównać ilości mięsa w suchej masie: w karmie dla psa Prince mamy 43,12% mięsa w suchej masie, a w karmie dla psa ZiwiPeak jest go 36,36%.

   3. Jeśli jesteśmy przy źródłach białka, warto odnotować zawartość ciecierzycy w karmie dla psa ZiwiPeak. Zapewne Pani wie że jest to roślina zawierająca 19% białka i w przypadku karmy ZiwiPeak część z obecnych w niej 8% białka pochodzi właśnie z niej.

   4. Mech irlandzki i guma guar to naturalne substancje dostępne w sklepach ze zdrową żywnością dla ludzi. I mówimy tu o 1% składu …

   5. Nie wiemy o jakim tłumaczeniu Pani wspomina, nasz post uwzględnia w porównaniu wyłącznie oryginalne składy karm ze stron producentów ( ZiwiPeak i Prince). Zwracamy jednak uwagę, że w polskim tłumaczeniu karmy ZiwiPeak są błędy. Pomijany jest dodatek kości jagnięcych. Jeśli ktoś użyłby automatu do tłumaczenia składu karmy ZiwiPeak ze strony w Nowej Zelandii to skład byłby poprawny co nazw i kolejności składników.

   Nie podaje Pani danych sklepu zoologicznego, w którym Pani kupuje więc nie możemy się odnieść do tego o czym Pani pisze.
   Proszę sobie porównać skład przetłumaczony z naszego bloga – ten jest na 100% poprawny

   Jak widać Pani komentarz się ukazał, dziękujemy za interakcje z nasza stroną.
   Zawsze jesteśmy otwarci na dyskusję.
   Pozdrawiamy.

   1. Jeśli chodzi o wymienione w poście psie karmy Ziwi Peak i Prince to faktycznie post jest zaskakujący bo nowozelandzki Ziwi Peak ma opinię najlepszej karmy na rynku, a tu takie porównanie. To ciekawe fakty są na korzyść Prince.

 4. Kupuję karmę Prince jagnięcina od dwóch lat w zoozoo w Mysiadle i czasami gdy wracam z pracy w Pruszkowie. Mój pies na nią reaguje rewelacyjnie, przerabiałem już chyba wszystkie popularne i polecane mi karmy.

  Stwierdzenie kogoś że “W karmie Prince pod nazwą jagnięcina znajduje co? Większość kości po odjęciu mięsa mięśniowego” i pytanie o uczciwość ??

  Nie lubię dużo pisać, ale musiałem zareagować bo karma Prince jest rewelacyjna i mój pies ma się na niej znakomicie.

  Pozdrawiam, oferujecie dobre karmy
  Robert

 5. nasz pies miał w misce Ziwi i Prince i obydwie karmy jadł chętnie. Testowaliśmy też inne np. Dolinę Noteci ale pomimo opisu to co było w puszce wyglądało źle. Obie karmy są dobrej jakości, kupujemy je w internecie.

  1. Ziwi Peak i Prince to bardzo podobne produkty – polecamy Prince w zoozoo.pl bo jest lepszej jakości, jest z Europy i do tego kosztuje mniej $$

   1. dzieki za odp. , też tak myslę że lepiej kupować produkty wytwarzane bliżej nas. Prince jest OK, jak będzie jakaś promocja to gdzie się dowiem?

 6. W sumie liczyłem na jakiś dobry komentarz Pani hodowczyni Azy, że doda coś do wcześniejszej opinii, żeby uzasadnić to, że ma rację i karma dla psa Ziwi Peak jest super bo nimi karmię mojego ukochanego psa,ale nic nie odpowiedziała….
  Kurczę, karmię ZiwiPeak od dawna, kupuję go bo jest polecany jest jako najlepsza karma dla psów w jednym sklepie na Woli ale też w internecie. Sklep ten, również mi poleca inne dobre karmy dla psa wedluch ich zdania np. Wiejska Zagroda i Alpha Spirit jako zamienniki za połowę ceny, ale kupuję jednak cały czas jednak Ziwi Peak bo chcę dla psa jak najlepiej . Chcemy kupować najlepsze karmy, ale ??? już chyba tracę orientację co jest najlepsze.
  Mam 67 lat i zaczynam się zastanawiać czy ludzie w tym sklepie faktycznie wiedzą co polecają?
  Wasze argumenty są racjonalne, jaką karmę mokrą dla psa poleca zoozoo i gdzie mogę ją kupić w Warszawie?

  Mam pytanie, jak powinnismy oceniać dobrej jakości mokre karmy, czy np. taka informacja jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *