Karma mokra dla psa Prince czy ZiwiPeak?

ranking karm mokrych dla psa, porównanie karmy ZiwiPeak i karmy Prince. Która karma dla psa ma więcej mięsa

Karma mokra dla psa, porównanie karm. Jaką karmę mokrą wybrać dla psa?

Porównamy dwie karmy mokre premium dla psa ZiwiPeak i Prince Premium

Właścicielowi psa trudno jest w szybki sposób ocenić jakość karmy mokrej ponieważ często trudno jest porównać karmy tylko pod względem ich opisu. 

Dlatego producenci karm dla psów umieszczają na etykietach informacje, pokazujące wielkość jakiegoś parametru w % aby “ułatwić” nam konsumentom wybór.

Ponieważ klienci często nie analizują składu karmy, szukając prostych wskazówek, które w czytelny sposób dostarczą  informacji o walorach karmy dla psa, a producenci karm dla zwierząt to doskonale wiedzą. 

My radzimy aby zawsze jednak oceniać jakość karmy dla psa wyłącznie czytając jej skład analityczny i listę składników.

Dlaczego?
Ponieważ skład karmy oraz analiza podlegają ścisłym regulacją i nie ma tam dużo miejsca na marketing.  

Jakich karm mokrych szukają klienci w sklepach zoologicznych ZOOZOO.pl?

Po pierwsze karm z dobrej jakości białkiem pochodzącym z mięsa, po drugie karm bez wypełniaczy, ponieważ ich nadmiar nie jest zdrowy dla zwierząt i najlepiej jeśli karma mokra zawiera jakieś unikalne źródło białka. 

W związku z tym, na przykładzie dwóch wysokiej jakości karm mokrych dla psa postaramy się pokazać jak można przeanalizować i ocenić faktyczną jakość karmy. Sprawdzimy, który z produktów – karma mokra dla psa Prince czy karma mokra ZiwiPeak wypada lepiej w zestawieniu.

 

 

 

Porównanie mokrych karm dla psa: ZiwiPeak i Prince Premium

KARMA MOKRA ZIWIPEAK PIES LAMB 390G – Z JAGNIĘCINĄ

Jako pierwszą informacje z etykiety karmy mamy to że zawiera 92% mięsa,organów i małży nowozelandzkich.

Skład tłumaczony w Polsce: 
Jagnięcina i organy jagnięce (jagnięcina, wątroby jagnięce*, płuca jagnięce*, nerki jagnięce*, żwacze jagnięce*, serca jagnięce*, kości jagnięce), ciecierzyca, zielony małż nowozelandzki, suszone glony morskie, witaminy i minerały.

Oryginalny skład ze strony producenta:
Lamb, Lamb Broth, Lamb Liver*, Lamb Lung*, Chick Peas, Lamb Kidney*, Lamb Tripe*, Lamb Heart*, New Zealand Green Mussel, Lamb Bone, Dried Kelp, Sea Salt, Minerals (Zinc Amino Acid Complex, Copper Amino Acid Complex, Selenium Yeast, Manganese Amino Acid Complex), Vitamins (Vitamin E Supplement, Vitamin B1 Supplement, Vitamin B5 Supplement, Vitamin D3 Supplement, Folic Acid).

Pierwszymi składnikami karmy mokrej ZiwiPeak są mięso, organy zwierzęce, małże nowozelandzkie i kości !

Porównując tłumaczenie składu karmy ZiwiPeak na język polski można zauważyć pewne różnice. Dlatego do analizy karmy przyjmiemy jej skład ze strony producenta, który wydaje się bardziej wiarygodny.  

Podsumujmy, powyżej wspomniane różnice w składzie są następujące:

Najważniejszą różnica to, że w polskim tłumaczeniu brakuje drugiego składnika karmy (zaznaczonego na czerwono) „lamb broth, czyli rosołu z jagnięciny. To bardzo Istotna różnica !

Kolejność składników w podawanych składach karm mówi nam o ich ilości. W tym przypadku drugi co do ilości składnik karmy, będący źródłem wilgotności w karmie jest pominięty co w konsekwencji ma wpływ na informacje o 92% składników mięsnych.  

Podobnie maleje również ilość ciecierzycy, która w oryginalnym składzie karmy ZiwiPeak jest na pozycji piątej, polskim tłumaczeniu przesuwa się o kilka pozycji dalej.
Co sugeruje, że jest jej mniej w karmie, a również warto tu wspomnieć, że ciecierzyca do składnik wysoko białkowy (ma około 19% białka)

Analiza karmy: białko 8%, tłuszcz 5,5%, popiół 3% , włókno 1%, wilgotność 78%

KARMA MOKRA PRINCE PREMIUM JAGNIĘCINA Z ROZMARYNEM, JABŁKIEM I MARCHEWKĄ 400gr

Podstawowa informacja zawarta na etykiecie karmy Prince: “Tylko prawdziwe mięso Jagnięcina z rozmarynem, jabłkiem i marchewką”.

Skład karmy mokrej dla psa Prince tłumaczony w Polsce: 
64% Jagnięcina , 22.45% rosół , 4% brązowy ryż, 3% jabłka, 3%marchewka, 1% karagen-mech irlandzki i guma guar, 0.2% rozmaryn, 0.15% węglan wapnia, 0.1% olej ze słonecznika, 0.1% olej z konopii, 0.1% suszone mięso małży

Skład ze strony producenta:
64% Lamb, 22.45%Water broth, 4%Brown rice, 3%Apples, 3%Carrots, 1%Carageenan and Guar gum, 0.2%Rosemary, 0.15%Calcium carbonate, 0.1%Sunflower oil, 0.1%Hempseed oil, 0.1%Shell meat meal

Tłumaczenie składu karmy mokrej Prince na język polski nie zawiera różnic, dodatkowo wszystkie składniki mają podana ilość. 

Analiza karmy: Białko 10,8%, Tłuszcz 6,3%, Popiół surowy 1,9%,  błonnik 0,3%, wilgotność 75%

Porównanie składów karm mokrych dla psa:

Na początek zacznijmy do kwestii, od której zaczęliśmy nasze porównanie karm mokrych dla psów.
Czy 92% to jest ilość mięsa w karmie ZiwiPeak?

Która z karm mokrych wysoko-mięsnych dla psa jest obiektywnie lepsza – karma mokra dla psa Prince, czy może karma ZiwiPeak?

Warto powiedzieć, że z obydwu tych karm mokrych Wasz pies będzie bardzo zadowolony i obie polecamy.

Jak najlepiej porównać te dwie karmy mokre dla psów?

Najlepiej gdy poza porównania składu, porównamy również ich składy analityczne.

Pierwsze pytanie, czy karma ZiwiPeak ma 92% mięsa?  
 
Na podstawie danych z opakowania karmy wiemy, że składniki wymienione w oryginalnym składzie w kolejności, takie jak jagnięcina, rosół jagnięcy, organy jagnięce i kości to łącznie 92%.   

W podanym składzie karmy producent karmy ZiwiPeak nie podaje procentowej ilości poszczególnych składników.

Możemy jednak ustalić (informacja ze składu producenta), że drugim co do ilości składnikiem karmy ZiwiPeak jest rosół, raczej nie jest to mięso.

Podsumowując, w podanej ilości 92% zawiera się rosół, kości, organy oraz mięso.

W związku z tym porównajmy te karmy dokładniej i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, która karma mokra dla psa ma więcej mięsa?

 • karma ZiwiPeak umieszcza na przedniej etykiecie informację o zawartości 92% mięsa, organów i małży (przypominam, że w polskim tłumaczeniu pominięto rosół i kości jagnięce).
  W składzie nie ma informacji o procentowej zawartości poszczególnych składników.
 • karma mokra Prince Premium informuje na przedniej etykiecie że zawiera “real meat” , a w składzie podane są procentowe ilości poszczególnych składników.
  Wiemy więc , że karma mokra dla psa Prince zawiera 65% jagnięciny i 22,45% rosołu.

Trzeba podkreślić, że informacja na opakowaniu, mówiąca, że karma zawiera 92% mięsa, organów i małży może wprowadzać w błąd.
Ponieważ może wydawać się, że karma ma tyle mięsa, którego jednak nie ma! 

W związku z tym, że karma ZiwiPeak nie podaje ilości procentowej poszczególnych składników, porównamy karmy ZiwiPeak i karmę mokrą dla psa Prince analizując ich składy analityczne. 

Sprawdźmy wilgotność, jak wygląda jej poziom w porównywanych karmach, która zawiera więcej wody?

Karma ZiwiPeak  = 78% wilgotności  
Prince Premium   =  75% wilgotności

Reasumując, mniejszą wilgotność spośród tych dwóch karm i to o 3% ma karma mokra Prince Premium.  

Zakładając, że białko w tych karmach pochodzi z mięsa, będzie to dobry parametr, który również pozwoli nam je porównać.
Która więc karma mokra ma więcej białka?

Karma ZiwiPeak zawiera    8% białka 
Karma Prince Premium z 10,8% białka

W konsekwencji powyższych porównań możemy już wyciągnąć wnioski.

Są one wynikiem faktycznych danych pochodzących z porównania składów analitycznych obu karm mokrych.

Podsumowując, wygląda na to, że karma mokra Prince Premium ma znacznie więcej mięsa od karmy ZiwiPeak !

Analityczna ilość białka w Prince Premium (10,8%) jest aż o 35% większa niż w karmie ZiwiPeak (8%), przy równocześnie niższej o 3% wilgotności.

Ilość mięsa w suchej masie dla mokrych karm dla psa z tego zestawiania wygląda następująco:
– karma Prince ma 43,12% mięsa w suchej masie
– karma dla psa ZiwiPeak ma 36,36%.

To duża różnica, na korzyść karmy mokrej Prince Premium dla psów w stosunku do ZiwiPeak.

Wynika z tego, że w karmie mokrej Prince składniki mięsne są wyższej jakości i jest ich więcej, w porównaniu z tymi zawartymi w składzie karmy ZiwiPeak.

Stanowią one w rezultacie źródło większej ilości przyswajalnego białka w karmie dla psa co wynika ze składu analitycznego a nie prostej informacji na etykiecie.  

Podsumowując, nasze porównanie dwóch karm mokrych dla psa widać, że informacja o zawartości 92% mięsa w karmie jest myląca.  

To porównanie pokazuje również, że mokra karma Prince Premium w opakowaniu 400gr (cena ok. 10,90 zł) kosztująca prawie dwa razy mniej od karmy ZiwiPeak 390gr (19,9zł) może okazać się lepszym wyborem. Ale tylko jeśli potrafimy właściwie porównać skład karmy.

Producenci obydwu karm mokrych informują, że używają dobrej jakości mięsa i tego nie podważamy.

Wydawać się mogło na początku, że karma mokra ZiwiPeak z 92% składników pochodzenia zwierzęcego jest lepsza. Tak to może wyglądać na pierwszy rzut oka. 

Jednak w rezultacie tego porównania okazało się, że to karma mokra Prince Premium ma znacznie więcej mięsa. 

Do tego kosztuje połowę ceny karmy ZiwiPeak w takim samym opakowaniu.

Karma mokra dla psa Prince stanowi więc korzystniejszy wybór pod względem składu, ale i ceny.

ZOOZOO.pl zapraszamy do naszych sklepów zoologicznych w Warszawie i okolicach oraz do sklepu internetowego, znajdziecie u nas Państwo sprawdzonej jakości karmy dla psów i nie tylko.

6 Komentarzy
 1. To prawda ze wybor karmy dla psa, mokrej czy suchej nie jest latwy. Sposrod karm mokrych sa rowniez karmy filetowane, licze na opinie poniewaz teraz taka stosujemy. To porownanie bylo dla mnie interesujace

 2. W sumie ciekawe i trochę zaskakujące porównanie. Kupowałam czasami Ziwi z firmy Modern Pet, wszystko było z karma dobrze, ale tez fakt że była tam zachwalana nako najlepsza na świecie.

 3. Oj nie do końca jesteście uczciwi w taj analizie. W karmie Prince pod nazwą jagnięcina znajduje co? Większość kości po odjęciu mięsa mięśniowego (taka jest definicja pojęcia jagnięcina) więc nie piszcie, że to czyste mięso. Do tego jakość mięsa z Nowej Zelandii ni jak ma się do mięsa europejskiego. Kolejna sprawa. Ziwipeak nie używa zagęstników powodujących zwiększenie objętości karmy a Prince: 1% karagen-mech irlandzki i guma guar, 0.2% aż dwa i to karagen rakotwórczy. W Prince są oleje roślinne, które też są mało przyswajalne.
  A ta tabelka to już porażka totalna? Im mniej wilgotności tym więcej mięsa? Kto to wymyślił?
  A co do tłumaczenia, o jakim tłumaczeniu mowa? (tym translate na ich stronie? To automat) Na stronie sklepu gdzie kupuję jest dokładne tłumaczenia ze strony producenta.
  Ktoś, kto robił tą analizę nie do końca zna się na tym co pisze.
  Ciekawe czy mój komentarz się ukarze bo jest niewygodny ale niestety prawdziwy.

  1. Dzień dobry.

   Dziękujemy za kontakt, ale wydaje nam się, że nie do końca zrozumiała Pani nasz post i porównanie dwóch karm mokrych dla psów.

   W kwestii naszej uczciwości… opieramy się na danych i fakty są takie:

   1. Jeśli chodzi o rodzaj mięsa to obie karmy mokre dla psów podają jako pierwszy składnik “Lamb” czyli jagnięcina.

   2. W karmie Prince jest 10,8% białka a w karmie ZiwiPeak 8,0% – i to jest zasadnicza różnica jeśli chodzi o tak zwaną ilość i pewnie też jakość mięsa na korzyść karmy Prince. Raczej trudno chyba uznać, że karma z lepszym mięsem będzie miała mniej białka. Możemy też porównać ilości mięsa w suchej masie: w karmie dla psa Prince mamy 43,12% mięsa w suchej masie, a w karmie dla psa ZiwiPeak jest go 36,36%.

   3. Jeśli jesteśmy przy źródłach białka, warto odnotować zawartość ciecierzycy w karmie dla psa ZiwiPeak. Zapewne Pani wie że jest to roślina zawierająca 19% białka i w przypadku karmy ZiwiPeak część z obecnych w niej 8% białka pochodzi właśnie z niej.

   4. Mech irlandzki i guma guar to naturalne substancje dostępne w sklepach ze zdrową żywnością dla ludzi. I mówimy tu o 1% składu …

   5. Nie wiemy o jakim tłumaczeniu Pani wspomina, nasz post uwzględnia w porównaniu wyłącznie oryginalne składy karm ze stron producentów ( ZiwiPeak i Prince). Zwracamy jednak uwagę, że w polskim tłumaczeniu karmy ZiwiPeak są błędy. Pomijany jest dodatek kości jagnięcych. Jeśli ktoś użyłby automatu do tłumaczenia składu karmy ZiwiPeak ze strony w Nowej Zelandii to skład byłby poprawny co nazw i kolejności składników.

   Nie podaje Pani danych sklepu zoologicznego, w którym Pani kupuje więc nie możemy się odnieść do tego o czym Pani pisze.
   Proszę sobie porównać skład przetłumaczony z naszego bloga – ten jest na 100% poprawny

   Jak widać Pani komentarz się ukazał, dziękujemy za interakcje z nasza stroną.
   Zawsze jesteśmy otwarci na dyskusję.
   Pozdrawiamy.

 4. Kupuję karmę Prince jagnięcina od dwóch lat w zoozoo w Mysiadle i czasami gdy wracam z pracy w Pruszkowie. Mój pies na nią reaguje rewelacyjnie, przerabiałem już chyba wszystkie popularne i polecane mi karmy.

  Stwierdzenie kogoś że “W karmie Prince pod nazwą jagnięcina znajduje co? Większość kości po odjęciu mięsa mięśniowego” i pytanie o uczciwość ??

  Nie lubię dużo pisać, ale musiałem zareagować bo karma Prince jest rewelacyjna i mój pies ma się na niej znakomicie.

  Pozdrawiam, oferujecie dobre karmy
  Robert

 

Dodaj komentarz

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *