fbpx

Karma bez zbóż?

co trzeba wiedzieć o karmieniu psów

Karma bez zbóż i alergenów?

Zastanawialiśmy się ostatnio nad karmami bez zbóż…

Czy to, że karma jest bez zbóż wystarczy żeby była dobrym wyborem dla naszych pupili?

Podstawowym składnikiem zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety psa powinno być białko pochodzenia zwierzęcego oraz warzywa. Psy, podobnie jak wilki, od których pochodzą, są drapieżnikami i padlinożercami, a zboże nie powinno być podstawą ich diety. W trosce w swoje czworonogi powinniśmy wybierać dobrej jakości karmę bez zbóż, która zapewni naszemu pupilowi zdrowie i dobre samopoczucie. W ostatnim czasie pojawia się na rynku duża ilość nowych karm, które mają wspólną cechę, są karmami bez zbóż.Na początek warto zaznaczyć, że często są to do siebie podobne produkty, duża część dostępnych w sklepach zoologicznych marek suchych karm bez zbóż to marki własne. Zdarza się, że konkurujące na rynku produkty są wytwarzane w tym samym miejscu z tych samych surowców, mają podobny skład i różnią się tylko marketingiem. Dlatego naszym zdaniem, samo określenie karma bez zbóż nie gwarantuje wysokiej jakości produktu, czy też dobrej przyswajalności. Nie ulega również wątpliwości, że zboża takie jak kukurydza czy pszenica w karmie dla psów pełnią jedynie role tanich wypełniaczy, często dodatkowo przyczyniając się do alergii.Jednakże samo zastąpienie ich innym, nie zbożowym wypełnieniem nie rozwiązuje problemu. Najważniejsza bowiem jest jakość składników karmy, ich proporcje oraz właściwa suplementacja, którą gwarantują karmy 1st Choice i Pronature Holistic. Określenie „karma bez zbóż” często przez konsumentów jest traktowane jako gwarancja wysokiej jakości i ma oznaczać, że w karmie bez zbóż białko pochodzi wyłącznie z mięsa i nie ma ona żadnych zbędnych wypełniaczy.
Często jest to nieprawdą.
Jeśli karma bez zbóż, jest wypełniona dużą ilością wysokobiałkowych roślin takich jak groch, soczewica, lucerna lub jeszcze gorzej soja albo ekstrakty lub hydrolizaty białek roślinnych, to należy zadać sobie pytanie co ma to na celu.W takim wypadku poza dobrze przyswajalnym białkiem z mięsa karma bez zbóż zawiera również dużą ilość trudno przyswajalnego dla psa białka pochodzącego z roślin. Zamiast soi lub cieciorki znacznie lepiej sprawdzi się tu np. ryż, który mimo że jest zaliczany do zbóż, ma mało białka, niski indeks glikemiczny, jest łatwo przyswajalny i korzystny dla zdrowia psa. Na pewno lepszym wyborem będzie np. karma, która zawiera ryż (ale białko jest tylko z mięsa), niż karma, która nie zawiera żadnych zbóż, a w składzie ma białko z ziemniaków lub soi. Jeśli Twój pies:
  • często boryka się z problemami żołądkowymi (zaparcia, biegunki),
  • ma osłabioną kondycję i gorsze samopoczucie,
  • spożywa łapczywie pokarm, jakby był ciągle głodny,
może to oznaczać, że przyczyną stanowią zboża w karmie lub nadmierna ilość trudno przyswajalnych białek pochodzenia roślinnego. Dobrej jakości karma z kategorii No Grain powinna rozwiązać problemy, jeśli jedyną przyczyną było złej jakości pożywienie. W naprawdę dobrej karmie bez zbóż kluczowy jest dobór składników, ich odpowiednie proporcje i ich najwyższa z możliwych jakość. To gwarantuje optymalną przyswajalność i przekłada się na kondycje i zdrowie naszego psa. Przykładem karm, o potwierdzonej przyswajalności, dobrze zbilansowanych, produkowanych od 50 lat w kanadyjskiej rodzinnej firmie, ze składników jakości jak dla ludzi są karmy 1st Choice i Pronature Holistic. Są dostępne w wersji bez zbóż.

Czy karma bez zbóż to większe koszty?

Niekoniecznie. Wiele dobrze zbilansowanych karm bez zbóż znajduje się w podobnym przedziale cenowym jak średniej jakości karmy ze zbożowymi wypełniaczami. Dodatkowo zużycie dobrej jakości pokarmu dla psa jest mniejsze, ponieważ zwierzę szybciej się nim naje i zostaną dostarczone wszystkie niezbędne mu składniki. Jaki więc znaleźć najlepszy produkt? Warto zacząć od dokładnego czytania składu karm, aby mieć pewność, że wybierany produkt będzie najlepszej jakości. Najważniejsze będzie to, co znajduje się na samym początku składu, ponieważ tego składnika jest najwięcej. Ważną informacją dla właściciela będzie również skład analityczny karmy. Dobrze, żeby wybrana karma bez zbóż i alergenów miała co najmniej 20% białka, jednak optymalną wartością będzie około 30%. Oprócz powyższych, w doborze karmy należy również pamiętać o indywidualnych potrzebach naszego psa i nietolerancjach pokarmowych. Odpowiednio zbilansowana dieta, składająca się głównie z białka pochodzącego z wysokiej jakości mięsa ( a nie jego półproduktów) powinna być podstawą żywienia każdego psa. W trosce o jego zdrowie warto wybrać dobrą karmę bez zbóż i alergenów, dzięki której skutecznie zadbamy o ten podstawowy aspekt opieki nad czworonogiem. Zapraszamy do zapoznania się z tymi produktami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *